Keretbe foglalt múlt
Középkori egyetem környezete, Pécs
TájépÃtészet: Almási Balázs
ÉpÃtész: Gergely Antal
Szöveg: Götz Eszter
Fotók: Almási Balázs, Tatai Mária
Még a pécsiek közül is kevesen tudják, hol keressék Magyarország elsÅ‘ egyetemének maradványait. Pedig a 2014 áprilisában elkészült műemléki együttes és környezete mindössze néhány lépésnyire van a Dóm hátsó, északi falától. Itt találtak rá a nyolcvanas évek közepén az addig csak történeti forrásokkal bizonyÃtott középkori egyetem és kápolna romjaira. A most átadott műemléki-régészeti együttes úgy viszonyul a múlthoz, hogy annak érvényét nem a magáéhoz méri, nem megfejteni próbálja, hanem megfigyeli, elmélyed annak atmoszférájában. A megértéshez, a közös alap megtalálásához a meditatÃv együttlét állapotát kÃnálja föl.
A bolognai mintájú, teológiai fakultás nélküli pécsi egyetem felállÃtását 1367-ben engedélyezte V. Orbán pápa, és hosszú ideig a hét szabad művészetet, illetve jog- és orvostudományt tanultak itt a diákok. Az épületet 1664 telén ZrÃnyi törökellenes hadjárata rombolta le, sokáig az emléke is eltűnt a köztudatból. 1985-ben találták meg a székesegyház mögött a Nagyterem (aula magna) és a folyosók, kisebb termek maradványait, de elÅ‘került egy román kori épület néhány falrészlete is – valószÃnűleg ez lehetett a 11-13. közötti püspöki palota -, illetve az 1335-ben alapÃtott Aranyos Mária kápolna romjai. Utóbbiban baldachinos sÃremlék Å‘rizte az egyetemet alapÃtó Vilmos püspök földi maradványait,de a régészek Anjou-kori festett faragványokat is találtak, melyek élénk szÃnű festése kivételesen ép állapotban maradt meg.
Az egyetem kétszintes épületébÅ‘l néhány falrészletek, ablakkávák, ajtónyÃlások, a padlóburkolat elemei maradtak ránk, ezek alapján volt rekonstruálható a teljes alaprajz és a kápolna elhelyezkedése. Nem sok, de ennyi is csoda, mivel a 18. századi városrendezés idején a székesegyház környékét feltöltötték, Ãgy az egyetem több méternyi földréteg alá került. A rekonstrukció és a környezet kialakÃtása eredményeként ma egy három szintet átfogó, anyag- és szÃnhasználatában, formavilágában rendkÃvül egységes, letisztult, ugyanakkor finom hangulatú műemléki környezet jött létre. Almási Balázs tájépÃtész és Gergely Antal épÃtész a múltat úgy hozták vissza a jelenbe, hogy meghagyták annak egyediségét, de folyamatos párbeszédbe állÃtották a mával. Kiemelték az eredeti részleteket, kortárs technológiával jelezték a mai kiegészÃtést és markáns elemekkel tették láthatóvá a kápolna alaprajzát, a püspöki sÃr helyét, megjelenÃtették az egymásra következÅ‘ évszázadok történetének egy-egy részletét. A három szintet egyetlen, igényesen összehangolt rendszerbe foglalták. A Dómtól a vársétányig tartó terület útvonalait sötétszürke kÅ‘zúzalékkal borÃtott gyalogos felületek, ezeket kÃsérÅ‘ gyepsávok és a kettÅ‘t elválasztó, világos mészkÅ‘bÅ‘l készült keskeny szegélyek uralják. A szürke-fehér-zöld keret letisztultsága látványosan kiemeli az eredeti állapotban megmaradt falakat, az üvegtetÅ‘vel védett részleteket, a kápolna kirajzolódó alapvonalát. A mára elpusztult középkori támfal helyén fémháló-konténerekbe töltött, szintén sötét bazaltzúzalékból készült, ún. gabion-falak tartják a felsÅ‘ szint tömegét. A középsÅ‘ szinten, az értékes maradványokat bemutató kis Múzeum és a kápolna mögött az egykori püspöki pincészet, a Magtár épülete még nem készült el, de a térkompozÃció egésze Ãgy is impozáns. Az ülÅ‘bútorok fűrészelt felületű mészkÅ‘ tömbje és a sima zöld gyep, a helyenként felbukkanó fák, a kis vÃzmedence egy középkori kolostorkert nyugalmát árasztja, a sétányból elágazó kis kilátóterasz és a felsÅ‘ szint vársétánya a nyüzsgÅ‘bb városrészekre néz. Finoman megkomponált látványok sorát kÃnálják a pihenÅ‘k, Ãzlésesen vannak megoldva az eredeti falakba illesztett mai kiegészÃtések, a szÃnek, formák és anyagok harmóniája egységes keretbe foglalja a területet. Mindebben a jelen is benne van, visszafogott, de értékelhetÅ‘ módon, egyfajta szemlélÅ‘dÅ‘ távolságtartással, ami az elmúlt évszázadok értékeit a maguk helyén, nem a jelenbe illesztve, hanem attól eltávolÃtva, az idÅ‘bÅ‘l kiemelve értékeli.
MegbÃzó: Magyar Nemzeti VagyonkezelÅ‘ Zrt.
Generáltervezők: Almási Balázs, Gergely Antal
Statika: Szlancsik László- STS Kft.
VÃzgépészet: Karlócai Péter – RILTI Kft.
Régészet: Búzás Gergely
Konzulens: Schönerné Pusztai Ilona