Rétegek múltból, kőből, borból
Archdaily building of the year 2011/ industrial architecture
Építészek / architects: Fialovszky Tamás, Félix Zsolt
Szöveg és fotó / text and photos: Botzheim Bálint
Vinnai, Teleki, Bakonyi, Úrágya, Király, Somos, Sajgó, Palandor, Mestervölgy: dűlőnevek, melyek a nem idevalósi ember számára pusztán furcsán csengő szavak. A hegyaljai tájnak eme névvel is megkülönböztetett szőlőtermelő pontjai az itt élő emberek számára a mindennapi élet sokrétű jelentéssel bíró, történelmi helyszínei. Illatok, ízek, hangulatok, történetek szövődnek valósággá, mely számunkra, látogatók számára felfedezésre váró világ.
A hely szelleme ezen a tájon kézzelfogható, múlt és jelen viszonya itt közvetlen tapasztalat. A múlt rétegeiből kinövő jelen a Füleky Pincészet életében is meghatározó karakter. Füleky György, a pincészet névadója a 18. században élt borász, az Első Tokaji Bormívelő Egyesület alapító tagja, a Füleky kúria építtetője. A pincészetet 1998-ban alapították. 2007-ben átrendeződés következett a cég életében, azóta Lovas Péter a tulajdonosa a 14 hektáros Tokaj-hegyaljai birtoknak. A pincészet a legjobb tokaji dűlőkben termel, melyek a löszös Tokaji-hegyen, a köves, riolitos alapkőzetű Mádon, valamint Szegiben, Bodrogkeresztúron, Olaszliszkán és Tarcalon találhatók. A Füleky kúria Bodrogkeresztúr központjától nem messze, egy kiváló adottságú telken áll, így adta magát a választás, hogy itt hozzák létre a pincészet központját. Kezdetben itt zajlott a borászati tevékenység is, azonban hamar világossá vált, hogy célszerűbb volna egy teljesen új, korszerű üzemi épületet létrehozni. Erre a szomszédos telek megvásárlásával nyílt lehetőség. A telken egy, a 60-es években épült „kockaház” állt, a hátsó telekhatáron pedig egy középkori pincét találtak, mely sejteni engedte: talán a kockaház alapjai is a múltra épültek. A ház bontásakor a sejtés beigazolódott, egy középkori lakóház szépen rakott kőfalai kerültek elő. Régészek és művészettörténészek bevonásával történt a múlt rétegeinek feltárása, melyek az új épület tervezésének is kiinduló vektoraivá váltak. (…)
A bodrogkeresztúri táj meghatározó jellege és a tervezők habitusa együttesen tudott létrehozni egy olyan építészeti narratívát, melyben a borászati épületek két nagy irányzata, a vernakuláris és az ipari építészet itt szépen megfér, megbékél egymással. Ahol az óbor és az újbor úgy érlelődik együtt, mint a Füleky Pincészet homlokzatán a régi és az
újonnan rakott kőfal.
Építészet / design: Építész Stúdió Kft.
Felelős tervezők / leading architects: Félix Zsolt DLA, Fialovszky Tamás
Építész munkatársak / fellow architects: Szendrei Zsolt, Kiss Tamás – Omega Design Kft.
Statika / statics: Kovács István – Kovács és Kovács Mérnök és Építésziroda Kft.
Gépészet / technical installations: Mangel Zoárd – Mangel Épületgépészeti Iroda
Elektromos tervezés / electrical engineering: Kelemen Ferenc – Kelevill Bt.
Környezetrendezés / environment: Gyüre Borbála – S73 Kft.
Épületszerkezetek / structures: Kapovits Géza, Dobszay Gergely – Flat-Line Bt.
Tűzvédelem / fire protection: dr. Gombik Károly, Gombik Boglárka – BO-Sec Bt.