Rétegről rétegre
3D nyomtatott lakóház Németországban
Szöveg: Botzheim Bálint
A 3D nyomtatás egyre gyorsabban terjed, számos területen megtalálták az alkalmazási körét, a járműgyártástól az orvoslásig. A németországi Beckumban épül az elsÅ‘ 3D nyomtatott lakóház, amely Európa elsÅ‘ kétszintes nyomtatott épülete is egyben. A zsaluzatgyártó Peri résztulajdonosa a COBOD-nevű épÃtÅ‘ipari nyomtatással foglalkozó cégnek, amelynek a BOD2 tÃpusú nyomtatóját használták az épülethez. A technológia jelenleg falak nyomtatására alkalmas, rétegrÅ‘l rétegre speciális habarcsréteget visznek egymásra. Az épület tervezése és kivitelezése nem volt egyszerű, a 3D nyomtatásra nincsenek szabványok, illetve a speciális habarcsnak még nincsen épÃtÅ‘ipari minÅ‘sÃtése mint épÃtÅ‘anyag. A 3D nyomtatáshoz használt habarcs megfelelÅ‘ szilárdságát és biztonságos alkalmazását vizsgálatokkal kellett igazolniuk. A habarcsot a Heidelberg Cement fejlesztette a nyomtatáshoz. Az egymásra rétegzés miatt a habarcsnak gyorsabban kell szilárdulnia a hagyományos habarcsnál, de emellett a rétegek egymáshoz tapadása is fontos. A nyomtatófej szélessége jelenleg nem változtatható, Ãgy különbözÅ‘ falvastagságokat úgy tudnak elérni, hogy két falréteget nyomtatnak egymás mellé adott távolságra. A falközöket hÅ‘szigeteléssel töltik ki. A két falréteget szabályos idÅ‘közönként fémkapcsokkal kötik össze, a merevÃtés miatt, ezek elhelyezése még manuálisan történik. A faláttörések helyét is nyomtatás közben hagyják ki, hogy ne utólag kelljen betont fúrni. A falba helyezett szerelvényeknél a nyomtatás megszakad, föléjük pedig kis fémlap-áthidaló kerül, hogy a következÅ‘ réteg zökkenÅ‘mentesen készülhessen. Az összekötÅ‘ kapcsokon kÃvül vasalás nem készül a szerkezetbe, Ãgy a tervezésnél kell odafigyelni, hogy a falszerkezetben csak nyomóerÅ‘k ébredjenek.
Az épületet tervezÅ‘ Mense Korte épÃtésziroda a technológia által nyújtott lehetÅ‘ségek széles kihasználására törekedett. Az épület külsÅ‘ fala sok helyen Ãves, mely a nyomtató számára nem jelent problémát. A beépÃtett bútorzat egy része is a falakkal együtt a 3D nyomtató segÃtségével készült el, Ãgy például a beépÃtett szekrények, a tűzhely és a fürdÅ‘kád is. A helyszÃni 3D nyomtatást kiegészÃtve üzemi 3D nyomtatást is használtak, Ãgy készült az emeleti falak egy része, valamint a födémlemezek.
A korábban bemutatott olaszországi igluházhoz képest az épület jól ötvözi a 3D nyomtatás lehetÅ‘ségeit a funkcionalitással. A fejlesztÅ‘k következÅ‘ projektje egy háromszintes társasház a németországi Wallenhausenban, amely már szerkezetkész állapotban van. A terv érdekes vonatkozása, hogy karakterében korai modernista házakra emlékeztet. A párhuzam nemcsak formai, hiszen a 3D nyomtatás fejlesztésének mozgatórugója a minél gazdaságosabb épÃtés.