Co-housing, Budapest, XIII. kerület
Diplomamunka, BME Lakóépülettervezési Tanszék
Terv: Müller Anna
Konzulens: Jancsó Miklós
A co-housing, más néven kooperatÃv egy önkéntes lakozási forma, amely privát lakóegységekbÅ‘l és megosztott közösségi funkciók elegyébÅ‘l jön létre. Alulról induló szervezÅ‘désként valós lakozási igényekre ad választ, mivel ebben a lakozási formában a lakók közös érdekek és célok mentén maguk fejlesztik a lakókörnyezetüket.
AlapvetÅ‘ céljaim közt fontosnak tartottam a ház sokarcúságát és nyitottságát, illetve hogy több generáció képviselÅ‘i lakják, hiszen a külföldi kutatások és tapasztalatok szerint a vegyes összetételű lakóközösségek tudnak hosszútávon jól fenntarthatóan működni. Külföldön számos sikeres példát találhatunk a co-housingokra, a műfajt megteremtÅ‘ dániai házaktól kezdve a kertvárosias beépÃtésű amerikai lakóközösségekig. MegfigyelhetÅ‘, hogy ez a háztÃpus, mivel jobban próbál idomulni a lakók igényéhez, különbözÅ‘en alakul az adott kultúrákban. Felmerül a kérdés, hogyan lehet ezt a lakozási módot átültetni a mi világunkba, milyen a magyar co-housing?
Tervezési helyszÃnem Budapesten a XIII. kerületben, a Szent László út és Dévényi utca sarkán található telek. Tömegközlekedési szempontból kiváló, azonban jelenleg elhanyagolt, lakatlan helyszÃn. Egy fiatalos, új kezdeményezésre remek telek, a kezdeményezés reprezentatÃv, példaszerű funkcióját is el tudja látni elhelyezkedésének köszönhetÅ‘en.
ElÅ‘zetes kutatásaim alapján a következÅ‘ célokat tűztem ki a tervezett épületnek. Legyen multigenerációs co-housing, hiszen ezek bizonyÃtottan fenntarthatóbb közösségeket eredményeznek. A lakások száma legyen 25-35 között. Az átmeneti tereknek egy ilyen funkciónál kiemelt fontossága van, a közösségi terek és a privát otthonok közötti közlekedÅ‘terek, illetve azok térbÅ‘vületei fontos találkozóhelyek. Ezen terek kiemelése, más jellegű épÃtészeti megfogalmazása – anyaghasználattal, szÃnválasztással stb. – fontos jellemzÅ‘je az épületnek.