A hit távlatai
A kegytemplom környezetének fejlesztése, Máriapócs
ÉpÃtészek: Salamin Ferenc, Salamin Pál
Szöveg: Botzheim Bálint
Fotók: Dénes György, Botzheim Bálint
Egy kegytárgy ereje nem csak a rajta keresztül megnyilvánuló csodákkal és imameghallgatásokkal mérhető, de része van a zarándoklatok által megtapasztalható közösségformálásban is. A kegytárgynak otthont adó hely számára ugyanakkor feladatot jelent a hátteret adó infrastruktúra megteremtése és fenntartása. (…)
A Hajdúdorogi FÅ‘egyházmegye a kegyhely környezetének megújÃtását célzó átfogó fejlesztések idÅ‘beli fókuszpontját a kegykép 1715-ös könnyezésének, Máriapócs zarándokhellyé válásának 300. évfordulójára helyezte. ElsÅ‘ ütemként 2015 februárjában adták át az Emmanuel ház Zarándokközpontot, ugyanez év novemberében készült el a templom mögött álló Nemzetiségek Háza, decemberben a II. János Pál pápa téren álló Csodák Tornya. Utolsóként a Családvár épÃtése fejezÅ‘dött be, melyet a kivitelezési munkák csúszása miatt csak 2016-ban adhattak át.
A fejlesztések jelentÅ‘ségét a városszerkezet léptékében is érdemes megvizsgálni. A mai templomtér környékének utcaszerkezete már az elsÅ‘ katonai felmérésen (1763–1787) megfigyelhetÅ‘. A második felmérésen (1806–1869) pedig már látszik az 1756-ban befejezett Szentmihály templom és a Bazilita kolostor. A városszerkezet tehát évszázadok óta változatlan, azonban a templomtér falusias karaktere a most elkészült épületek térfalainak köszönhetÅ‘en kisvárosivá alakult át. Az elsÅ‘ lépés, amely ezt az utat kijelölte, az 1997-ben épült zarándokház volt, melyet Török Ferenc és Bartók István tervezett a tér északnyugati sarkára. A most elkészült Családvár és az Emmánuel ház, bár két külön épület, mégis lehet róluk egységként beszélni, mint a zarándokház bÅ‘vÃtése. A két épület befejezi a teret körülölelÅ‘ térsort, a nyugati oldalon a zarándokház térfalát folytatva, majd lezárva azt a déli oldalon. Itt fogják megépÃteni az Emmanuel ház jelenlegi oromfalához csatlakozó piacépületet is, amely Salamin Ferenc terveiben ugyan szerepelt, de a megvalósÃtása a késÅ‘bbiekre maradt.
Családvár Zarándokház
VezetÅ‘ épÃtész: Salamin Ferenc
ÉpÃtész munkatársak: Salamin Pál, Szilágyi Szabolcs
Statika: Mantuano Tamás
Gépészet: Erhardt Péter
Elektromos tervezés: Münnich Gábor
Közmű: BÃró Károly
Zarándokközpont (volt óvodaépület)
VezetÅ‘ épÃtész: Salamin Ferenc
ÉpÃtész munkatársak: Salamin Pál, Szilágyi Szabolcs, Nemes Dávid
Statika: Mantuano Tamás
Gépészet: Nagylucskay László
Elektromos tervezés: Münnich Gábor
Közmű: BÃró Károly
Nemzetiségek Háza
ÉpÃtész vezetÅ‘ tervezÅ‘: Wachsler György
ÉpÃtész tervezÅ‘: Horváth László
Statika: Vértesy László
Gépészet: Boros Iván
Elektromos tervező: Rácz Géza
Rehabilitációs szakmérnök : Sipos Zsolt
Csodák Tornya
VezetÅ‘ épÃtész: Salamin Pál
ÉpÃtész konzulens: Salamin Ferenc
Statika: Pongor László
Elektromos tervezés: Münnich Gábor