Térfejlesztés lombsátorral
A nyÃregyházi szabadtéri szÃnpad korszerűsÃtése
ÉpÃtészek: Banu Roland, Tenkely Szabolcs
Szöveg: Garai Péter
Fotók: Csutkai Csaba
A NyÃregyháza központjában található, egyedi atmoszférával rendelkezÅ‘ szabadtéri teátrum történetének döntÅ‘ átalakulásán ment keresztül. A műemléki védettségű együttes köré modern technológia és kiszolgáló háttér került, átértelmezve régi és új, épÃtett és természeti környezet viszonyát.
A szabolcsi megyeszékhely városszerkezetének jellegzetessége a parkok, zöldfelületek füzérszerűen összekapcsolódó rendszere, amely a vasútállomástól a belvároson át egészen a Sóstói-erdÅ‘ig terjed. E láncolat karakteres eleme a központ délnyugati részén húzódó ikertér, amely Bessenyei György és Benczúr Gyula nevét viseli. A térfalaknak a 20. század elején kialakult, döntÅ‘en földszintes, polgárvárosi arculatát a késÅ‘bbi évtizedek beépÃtései funkcionális és épÃtészeti szempontból egyaránt megbontották; napjainkra csupán néhány védett, értéket képviselÅ‘ historizáló és szecessziós lakóépület maradt meg.
A szegedi szabadtéri játékok sikere után NyÃregyházán is történtek kÃsérletek egy idényjellegű játszóhely létrehozására, ez azonban igazán a második világháborút követÅ‘ újjáépÃtés után kerülhetett napirendre. HelyszÃnnek a Benczúr tér déli részét jelölték ki, a terveket Paulinyi Zoltán (1920‒1971), a NyÃrterv mérnöke készÃtette. A redukált történeti formákat felhasználó, 1955‒1957 között elkészült épületegyüttes a tér hossztengelyére szimmetrikusan szerkesztett. A két büfépavilon és a bejárati épÃtmény, valamint a nézÅ‘teret délrÅ‘l határoló központi épület egy tágas fogadótér köré szervezÅ‘dik, amelyet szökÅ‘kút és rózsakert hangsúlyoz. A szimmetriát egyedül a vezérlÅ‘ épület árkádos tornya bontja meg, az oromzatokon a rendeltetésre utaló lant motÃvuma jelenik meg. Az összképet a történeti formák dÃszletszerű használata teszi sajátossá: találhatunk itt egyiptizáló oszlopfÅ‘ket, egyedi csúcsÃves és félkörÃves nyÃlásokat, mindezt lapostetÅ‘kkel kombinálva.
Generáltervezés: A’ Stúdió ’90 Kft.
Vezető tervezők: Banu Roland, Tenkely Szabolcs
ÉpÃtész munkatársak: Gulán István, Kótai Norbert, Tomku Gergely
Tartószerkezet: Tóth Zoltán – Steel-soft Kft., Méry Zsolt – Pro-stat Kft.
Épületgépészet: TÃmár Tamás – Opti-team Bt.
Épületvillamosság: Hepp Viktor
Épületszerkezet: Horváth László – Estrad Bt.
Út, külső közmű: Bartha Miklós – Bartherv Bt.
KertépÃtészet: Márton Péter – FÅ‘-Kert-Ész Bt.
SzÃnháztechnika: Schramm Péter – Animative Kft.
Akusztika: Fürjes Andor Tamás
SzÃnpadvilágÃtás: Hepp Viktor
VÃzgépészet: Szűcs Sándor – Ganz Hydro Kft.
Beruházó: NyÃregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata
KivitelezÅ‘: Ke-vÃz ’21 Zrt.