• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • A helyfoglalástól a térfoglalásig

    Katolikus plébánia, Üröm

    Építészek: Falvai Balázs, Török Dávid, Nagy Márton
    Szöveg: Golda János
    Fotók: Szentirmai Tamás

    urom1

    A középosztály, munkahelyét a városközpontban hagyva, kiköltözött a zöldbe, és a jó levegőhöz régi-új identitást keres. De nagy az ár: a folyamatos úton levés amortizálja az időhöz való viszonyt. Az állandóság és az emlékezés szerepét a változás és az esemény veszi át.
    Gyakran autózom Szentendréről Ürömön át Nagykovácsiba és vissza. Az M0 hiányzó észak-nyugati szakasza végeláthatatlan agglomerációs táj: sváb falvak lassan enyésző maradványi között kiterjedt új telekosztások, zsúfolt körforgalmak, lakóparkok, gondozott porták és kietlen üzemi telephelyek váltakoznak. Az egészet áthatja a jellegzetes – vagy jelleg nélküli? – autós kertvárosi atmoszféra.
    Üröm központját átlósan metszi az országút, jövet-menet rálátni a katolikus templom szentélyének furcsa bővítésére. Az íves apszis helyén a 30-as években szabályos kőlapokkal és rusztikus kőlábazattal burkolt, egyszerű historizáló tömeggel bővítették a sokkal kisebb barokk templomhajót. (Gyerekkorom meghatározó élményére, az egykori Mária Valéria, később József Attila telep trianoni menekültjeinek épített neoromán templomra emlékeztet.) A DMB Műterem építészei, Falvai Balázs, Török Dávid és Nagy Márton a Templom tér egyik üresen maradt keskeny, toldott-foldott kőfalakkal körülzárt lakótelkére építhették föl az új plébániát és a közösségi házat, Balázs Mihály konzulensi segítségével. A hosszú, fáradtságos és izgalmas formai útkeresést tömegvázlatok, beépítési próbálkozások, homlokzatvariációk és gyönyörű munka-makettek végtelen sora hitelesíti. Önfeledten küszködtek a lépték, tagoltság, illeszkedés, anyagszerűség, monumentalitás, ritmus, középület versus lakóház izgató műépítészi gondjaival – de vajon elég szabadságuk és lehetőségük volt-e megmerítkezni a kiválasztott anyagok titkaiban, az elképzelt terek ürességében, szagában, félhomályában, levegőjében, az itt élő közösségek spontán hétköznapjaiban?

    Generáltervező: dmb műterem Kft.
    
Építészek:
 Falvai Balázs, Nagy Márton Török Dávid
    Építész konzulens: Balázs Mihály
    Statika: Ambrus Roland
    Gépészet: Végh Benedek
    Elektromos tervezés: Méhész Márton
    Építtető: Üröm, Szent György vértanú plébánia