Kelet és Nyugat találkozása Sanghajban
ÉpÃtészeti Biennále WEST BUND 2013 Sanghaj, 2013. október-december
Szöveg: Borsos András
A Huangpu folyó partja a 24 milliós Sanghaj arculatának legmarkánsabb eleme, a belváros ikonjaként tartott és a 20. század elején kiépült Bund együttesével, a 21. században megépült felhÅ‘karcolókból álló Pudong városrésszel és a 2010-es EXPO területével. Ebbe a partmenti sorba illeszkedik a 2009-ben fejlÅ‘désnek indult korábbi rozsdaövezet, a West Bund / Shanghai Corniche, vÃzparti sétányával és kulturális létesÃtményeivel.
A Biennálét a kurátorok a térformálás, művészeti produkciók, és a jövÅ‘re vonatkozó elképzelések gondolatkörére szervezték. A programot és a kiállÃtásokat a sanghaji Tongji Egyetem és a KÃnai Művészeti Akadémia közösen rendezte. A program az épÃtészetet középpontba állÃtva tárgyalta a kortárs képzÅ‘művészetet, a szÃnház és a multimédiás művészeteket – mintegy a kulturális ágazatokat egybefonva. Léptékére jellem a 8,5 km2-en elterülÅ‘ szabadtéri programok és épületek sora és központi eleme az eddig használaton kÃvüli 6000 négyzetméteres cementsilóban megrendezett multimédiás kiállÃtás. A húzónévként világsztárokat (pl. Holl, Pei, Chipperfield), de döntÅ‘en kÃnai épÃtészeket bemutató a minÅ‘séget maximálisan szem elÅ‘tt tartó anyag felvonultatta a mai épÃtészeti tendenciákat és elméleteket, a 21. század kérdéseire (urbanizáció, fenntarthatóság, globalitás és kulturális örökség) eddig megszületett válaszokat és láthattuk a kÃnai praktikus gondolkodás érdekérvényesÃtési erejét. A gigaprojektek és technológiai bravúrok mellett kiemelten az épÃtészet központi szerepét a művészetekben, a felelÅ‘sség gondolatkörét és a hagyományokhoz való viszonyulás útkeresését.
KÃnai-Finn Központ, Tongji University, Sanghaj
A sanghaji KÃnai-Finn Központ meggyÅ‘zÅ‘ példa, hogy egy Magyarországhoz hasonlóan kis ország legjobban jól azonosÃtható arculata segÃtségével tud eredményes sikeres és elismert lenni a világban. A finnek ezt a design és a kommunikáció révén érték el, felmutatva hogy az oktatásban és kulturális kapcsolatokban lévÅ‘ együttműködés gazdasági sikerekhez vezet.
KÃnában a nagyon más világra rácsodálkozva elÅ‘bbutóbb az eligazodást segÃtÅ‘ kapcsolódási pontokat keresi az Európából érkezÅ‘. Ilyen a sanghaji magyar kultúrdiplomácia által ajánlott és bemutatott KÃnai-Finn Központ. Megragadott itt a játékelven alapuló nyitott és befogadó szellemiség, a kÃsérletezés szabadság, a különös szájjal meghajtott fúrót lelkesen bemutató kÃnai fiatal lelkesedése és büszkesége.