Középület – változó aspektusok
Előadások és beszélgetés, FUGA, 2016. január 22.
Szöveg: Götz Eszter
Hetven éves lett a BME KözépülettervezÅ‘ Tanszéke. Balázs Mihály tanszékvezetÅ‘ munkatársai úgy döntöttek, hogy az évfordulót nem visszatekintéssel, hanem a jelen pozÃciójának meghatározásával és a jövÅ‘ lehetséges irányainak kitapogatásával ünneplik.
A FUGA-ban tartott konferencia és azt ezt követÅ‘ kerekasztal beszélgetés ennek megfelelÅ‘en inkább szubjektÃv meglátások, izgalmas problémafelvetések, fogalmi tisztázások szellemi műhelye lett, és csak érintette a múlt tapasztalatait. Sugár Péter az épÃtészeti ornamentika kommunikációs szerepérÅ‘l beszélt, Puhl Antal a hatalom és a középület viszonyáról – a téma a beszélgetésekben késÅ‘bb többször visszatért –; Golda János közösség és épÃtészet kapcsolatáról a piarista gimnáziumok tapasztalatát idézte, Fejérdy Péter egy békéssámsoni emlékház ürügyén arról beszélt, hogy a közös épÃtés hogyan épÃti a település identitását. Kemes Balázs a tanszék által vezetett közösségi épÃtészeti projektek tapasztalatát mutatta be, Vannay Miklós pedig azt a folyamatot, hogy egy tervezÅ‘csapat hogyan tudja elemezni és a leendÅ‘ épülte integrálni a hely működésének sajátosságait. Klobusovszki Péter a közjó és a középület közötti filozófiai-szellemi összefüggést elemezte, végül Balázs Mihály a középület-épÃtés tapasztalatait a világ jelenlegi állapotába helyezve, szuggesztÃv jövÅ‘képet rajzolt fel a tanszék feladatairól.
Az elÅ‘adások személyes hangvétele, a hozzászólások és az egész est informális karaktere számos gondolatot indÃtott, a Somogyi Krisztina vezette kerekasztal beszélgetés résztvevÅ‘i – dr. Dúll Andrea környezetpszichológus, Dr. Kocsis János Balázs szociológus és Pákozdi Imre villamosmérnök, blogger – a közönséggel együtt vitatták meg ezeket. Középület, köz, közösség fogalmai ugyanúgy felmerültek, mint a kész épület használhatóságának utókövetése, a participáció kérdése, a megbÃzó és a tervezÅ‘ közötti kölcsönös viszony, vagy az épületek funkcióváltozása.