Történeti mintázatok a városmorfológia új rétegeiben
Belvárosi tömb megújulása, Balatonfüred
Szöveg: Wettstein Domonkos
A hazai városfejlesztésben ritka egy-egy városi tömb komplex, különbözÅ‘ karakterű épületegységeket és funkciókat integráló, egységes megújÃtása. Balatonfüreden azonban már közel két évtizede tervszerű városfejlesztési programot követve újÃtják meg a települést.
Bár az elmúlt években az egykori stratégia több szempontból is átalakult, az idei évben az Ófalu városrészben az Európai Unió Zöldváros Programjához kapcsolódóan elkészült tömbrehabilitáció is hosszú évek elÅ‘készÃtÅ‘ munkája eredményeként valósult meg. A feladat komplexitása a beépÃtési tervtÅ‘l az egyes épületeken át a részletképzésig terjedt, ezért a projekt elemzéséhez érdemes a különbözÅ‘ léptékszinteket elkülönÃtve is megvizsgálni.
A tömb beépÃtési stratégiája a korábban kialakult állapot jelentÅ‘s átalakÃtását, az elzárt tömb megnyitását célozta. A tervek elkészÃtésére a korábban már több füredi fejlesztésben részt vevÅ‘ Varga Tamás irodája kapott megbÃzást. Ófalu központjában, a Kossuth utca déli oldalán fekvÅ‘ tömböt a főút felé zártsorú, kétszintes polgárházak határolták, mögöttük viszont rendezetlen beépÃtéssel, rossz állapotú földszintes épületek helyezkedtek el. Épp ezért a történeti utcaképet meghatározó polgári lakóházsort megÅ‘rizték, a térfalat a két végpontján új középületekkel egészÃtették ki. Ezek a karakteres épületek a főútra merÅ‘leges kis utcák mentén a városi tömb sarokpontjait is kijelölik. A Kossuth utca térfalának rendezésén túl a tervezÅ‘k a tömb belsejének megnyitására és új beépÃtési formájának megtalálására törekedtek. A tervezési programban a korábbi beépÃtésnél nagyobb intenzitással társasházak elhelyezését határozták meg. Bár az új lakóépületek a korábban itt álló épületeknél nagyobb léptékűek, a beépÃtési mintázathoz a környezÅ‘ városrész morfológiai jellegzetességeinek inspirációját használták fel. A topográfiai adottságokhoz is igazodva, ugyanis a környéken jellegzetes sikátorok alakultak ki, amelyek aztán további kisebb zsákutcákra ágaznak szét. A tömbbelsÅ‘ feltárásához alkalmasnak bizonyultak ezek a mintázatok. A meglévÅ‘ épületek és a melléjük épÃtett középületek közt az új beépÃtésnél lehetÅ‘ség nyÃlt szűk gyalogos sikátorok kialakÃtására, amelyek utána szétágazva a lakóépületekhez vezetnek. Az új, többszintes lakóházakat szintén a környezÅ‘ mintázatok inspirálták. A Siskei városrészben ugyanis a keskeny telkeken a hegyoldalra felkapaszkodó hosszú, összeépült házsorok alakultak ki. Ezek a konglomerátumok az új beépÃtés megformálásához is kiindulást adtak. Az új épületeknek a rétegvonalakra merÅ‘leges beépÃtési formája ráadásul a terület korábbi telekosztását követi, ezzel a házak plasztikus lenyomatként Å‘rzik a hely történeti rétegeinek emlékét.
Az egységes beépÃtési renden túl szükséges volt a különbözÅ‘ funkciójú épületek egyéni formáinak kialakÃtása is. Az Alsó köz felÅ‘li sarkon két intézményt, a Törvénykezési Hely és a Járási Hivatal épületeit helyezték el, a kettÅ‘ között a tömbbelsÅ‘be vezetÅ‘ sikátort kialakÃtva. A főúton az épületekkel szemközt áll a keszthelyi illetÅ‘ségű Svastits Géza által a két háború közt tervezett klasszicizáló járásbÃrósági épület, amely ma óvodaként üzemel. Az egykori bÃrósági épület és a mai törvénykezési hely közti kapcsolatot a tervezÅ‘k a neoklasszicista épület kilencosztatú homlokzatának megidézésével fejezték ki. Az új, kétszintes bÃrósági épület a földszinten egy felülvilágÃtott belsÅ‘ mag köré szervezÅ‘dik, amely felett az emeleten egy belsÅ‘ átrium udvar alakult ki. Az épülethez egy lamellasorral takart zárt udvar is csatlakozik, ahol a fogvatartott személyek szállÃtását biztosÃtják. A Járási Hivatal épülete a meglévÅ‘ zártsorú beépÃtéshez csatlakozik. A szűk sikátor felé egy kolonnád mögé húzva alakÃtották ki az irodák homlokzatát, ezzel tágÃtva a külsÅ‘ teret és kissé rejtettebb helyzetbe hozva az irodák belsÅ‘ világát. A tömb másik oldalán helyezték el a Helytörténeti Gyűjtemény és a hozzá csatlakozó többfunkciós zeneterem új együttesét, aminek kialakÃtása a környezÅ‘ köztereket is formálja. A tömbbelsÅ‘ felé lábakon álló épületszárnyban kapott helyet a zeneterem, alá pedig befolyik a közterek pezsgÅ‘ világa. A lakóépületek a lejtésiránnyal párhuzamosan helyezkednek el, köztük kilátás nyÃlik a Balatonra. A két- illetve háromszintes épületekben fogatolt lépcsÅ‘házi rendszerben összesen 14, különbözÅ‘ méretű lakást alakÃtottak ki, a kilátás felé kihegyesedÅ‘ épületek sarkain loggiákkal.
A különbözÅ‘ épületek karakterét a részletképzés és az anyaghasználat fejezi ki. A régi polgárházak vakolatarchitektúráját helyreállÃtották, a melléjük helyezett két járási közintézményt egységesen szigorú rendben rakott téglaarchitektúrával burkolták. A bÃróság homlokzatán megjelenÅ‘ táblás burkolatba egy, az igazságszolgáltatáshoz kapcsolódó idézetet gravÃroztak. A tömb másik sarkán a Helytörténeti Gyűjtemény homlokzatát a tervezÅ‘k eredetileg kisméretű kÅ‘kockákkal burkolták volna, végül azonban egyszerűbb, vakolatarchitektúrás változat valósult meg. A középületek zártabb és homogénebb homlokzataival szemben a lakóépületek homlokzati kialakÃtása, anyaghasználata változatosabb. A tördelt karakterű épülettömbök emeleti felületét fehér vakolattal borÃtották, a nyÃlászárók bélletét travertin kÅ‘burkolattal rakták ki. A részben a lejtÅ‘s talajba fúródó földszinti lábazatot balatonszÅ‘lÅ‘si fehér mészkÅ‘vel burkolták. A fÅ‘utcai házak cserépfedést kaptak, az absztraktabb megformálású lakóházakat viszont fémlemezzel fedték.
A tömbrehabilitáció komplexitása szükségessé tette a különbözÅ‘ léptékszintű koncepciók összehangolását. A tömb új morfológiájának kialakÃtását követÅ‘en az új épületeket már egy egységes rendbe sikerült belehelyezni, és ezt a koncepciót az épületek részletképzése is kifejezi. Bár az új épületek léptéke, funkciója új fejezetet jelent Ófalu életében, a történeti mintázatokkal kialakÃtott párbeszéd fenntartja a folytonosságot.
MegbÃzó: Balatonfüred Város Önkormányzata
FelelÅ‘s épÃtész: Varga Tamás DLA
ÉpÃtész munkatárs: Varga Luca
Statika: Dr. Hegyi Dezső, Ther Tamás
Gépészet: Végh Benedek
Elektromos tervezés: Balázs Judit
Útterv: Tódor Dénes
Tűzvédelem: Székács András
Kivitelezők: Gótika Kft., Vber Kft.
Fotók: Varga Tamás, Szentendrei Antal