Hans Hollein
Hans Hollein
(1934-2014)
Elhunyt Hans Hollein osztrák sztárépítész. Ausztria építészetének központi alakja volt, tanár, tervező és nagy hatású térformáló, aki egy új építészeti filozófia úttörőjeként építészek és designerek nemzedékeire volt hatással. 1985-ben elnyerte a szakma legrangosabb kitüntetését, a Pritzker-díjat. Bécsben és a kaliforniai Berkeley Egyetemen tanult, 1964-től saját irodájában dolgozott. Két évvel később hirdette meg – párhuzamosan Joseph Beuys-szal – azóta híressé vált jelszavát: „minden építészet”. Az építészet Hollein számára a rítust a kultusszal összekötő drámai eszközt, ünnepi kommunikációt jelentette. Kortárs érzékenységgel figyelte a képzőművészet nyelvi átalakulását és kereste abban az építész helyét. Az elmúlást az átváltozás egyik formájának tekintette, érzékelte az ebben benne foglalt nyelvi-formanyelvi bizonytalanságot.
Már 1970-ben Halál címen rendezett kiállítást. Örök kísérletező volt, résztvevője az építészet reveláció fordulatainak, a vulgáris építészeti racionalizmus meghaladásának. Az ő alkalmazott művészetfilozófiájukkal indult meg az a harc, amely szerint a bolygó léptékű entrópia még visszafordítható.
Jelentős művei közé tartozik Ausztriában a bécsi Stephansdommal szemben álló Haas-Haus (1990), illetve szintén Bécsben a Média-torony (2001), az Albertina Múzeum új szárnya (2003), Németországban a mönchengladbachi Abteiger Városi Múzeum (1982), a frankfurti Modern Művészeti Múzeum (1991), a berlini osztrák nagykövetség (2001), a New York-i Richard L. Feigen Galéria (1969), Teheránban az Üveg- és Kerámiamúzeum (1977), a franciaországi Vulcania Múzeum (2002). Két terve most épül: a limai Interbank központja és a kínai Sencsenben a 200 méter magas SFB Torony. Képzőművészeti és építészeti alkotásai halotti szentélyeket idéznek.
Sz. Gy.