A V4 PoszTerra nemzetközi plakátkiállÃtás konferenciája
Magyar Művészeti Akadémia, december 9.
A Magyar Művészeti Akadémia a Visegrádi Együttműködés harmincadik évfordulójára hÃvta életre V4 PoszTerra cÃmű nemzetközi plakátkiállÃtását, mely három-három cseh, lengyel, szlovák és magyar neves plakátművész munkáján keresztül kÃnált betekintést a nemzeti sajátosságokat felvonultató kulturális plakátok történetébe.
A visegrádi országok e kiemelkedÅ‘ alkotói közül tÃzen tartottak vetÃtett képes elÅ‘adást közös nyelvükrÅ‘l, és az azonos múlthoz köthetÅ‘, ezért mindannyiunk számára közérthetÅ‘ és népszerű művészi kifejezési formáról: a plakátról. Az elÅ‘adások témái között szerepelt többek között a plakát újbóli reneszánsza, a rajzolt és kézzel Ãrott plakátok, s annak története, hogy az illusztrált kódexektÅ‘l, a Corvináktól hogyan jutottunk el a 21. századi számÃtógépes dizájnig. E kiváló tervezÅ‘grafikusok egy részének oktatási tevékenysége is jelentÅ‘s; Ãgy nemcsak a sajátosan „közép-európai” módon szürreális, groteszk, vagy éppen népi motÃvumokban gazdag és expresszÃv formanyelvet teszik számunkra érthetÅ‘vé, hanem a tárlaton bemutatkozó ifjú plakáttervezÅ‘k – a tanÃtványok – munkáin keresztül világÃtanak rá olyan esztétikai és pedagógiai módszertani műhelytitkokra is, melyeket a tanÃtás során alkalmaznak.
„A plakát. Amit csak ezer szóval lehet elmagyarázni, az egyetlen képpel elmondható” – Ãrja Orosz István a katalógus bevezetÅ‘jében. Erre az egyszerű, mégis rendkÃvül összetett „képletre” adtak a tÃzféle megoldást az elÅ‘adók. A konferenciát Krzysztof Ducki, a Magyar Plakáttársaság elnöke, a kiállÃtás kurátorának nyitó elÅ‘adása vezette be.