Helyhez kötődő építészet
A regionális gondolkodás mintázatai a Cukrowicz Nachbaur iroda munkáiban
Szöveg: Lázár Csaba, Szabó Levente
A magát a modern nyomán továbbélő építészeti irányzatok, felfogások univerzalitása ellenében pozicionáló regionalista, kritikai regionalista diskurzus napjainkban is gazdagodó árnyalatai figyelhetők meg. A helyet és az ahhoz való kötődést előnyben részesítő kortárs építészeti felfogások vezérelvei látszólag változatlanok, a fogalommal körülírt építészeti stratégiák aktualitása sem csökkent napjainkra. A különféle, jól vagy kevésbé ismert műhelyek azonosnak tűnő elkötelezettségének elfogadása helyett érdemes a figyelmet elsősorban az egyedi jellegzetességek felé fordítani.
Mit jelent a régió, a kontextus és a hely fogalma és az azokra reflektáló építészet Vorarlbergben? Az iroda szerteágazó építészeti repertoárját, nagyszámú munkáit és az alkotók önmagukról való megnyilatkozásait kutatva fontos szempontként azonosítható be a mindenkori kontextusból származtatott tervezés, a helyre reagáló attitűd. A munkáik közül kiválasztott esettanulmányokkal célunk problémaközpontú elemzések megvalósítása volt, a helyi kötődés sajátosságainak tanulmányozása és értékelése témakörében.
A tanulmány a Cukrowicz Nachbaur bregenzi építésziroda munkáin keresztül vizsgálja a vorarlbergi kortárs építészetet, és annak kontextusában a helyhez való kötődés sajátos tervezői eszköztárát. A feltárást két vorarlbergi tanulmányút, további szakirodalmi elemzés, illetve egy Andreas Cukrowicz-csal 2023-ban készített interjú alapozta meg. A tanulmány a tervezők önreflexióján, a recepciótörténet főbb vonulatainak elemzésén és a helyszíni, személyes tapasztalatokon alapul, így egyszersmind egy megismerési folyamat leképezése is.