Vár állott, most kőhalom
Gondolatok egy pályaműről
Szöveg: Zsoldos Anna, Mónus Gergő
Utóirat 100 esszépályázat – Kritika kategória, dicséret
(Jelige: Ariadné)
A Gellérthegy Budapest egyik legérdekesebb városrésze. Nem feltétlenül azért, mert ritka, csak félig-meddig megszelÃdÃtett természetfolt a városon belül, és nem is azért, mert megkülönböztethetÅ‘ épÃtészeti karakterrel bÃr. Nem azért, mert fontos emlékezeti helyek lelÅ‘helye.
A felsorolt tulajdonságok egyenként is figyelemre méltóvá tehetnének egy területet, a Gellérthegy különlegessége mégis sokkal inkább abban áll, hogy bár mindegyikkel bÃr, mégsem működik valódi, egységes városi helyként. Elrejtett utcák, villák, parkok és emlékhelyek foltjaiból összeálló, arctalan kollázs. Emlékezeti fontossága helyett inkább csak terheltsége van, Szabadság-szoborral, Citadellával, tisztázatlan, összekuszálódott történeti helyzetekkel, amelyek az avatatlan járókelÅ‘ számára csak lepattant turistalátványosságoknak tűnnek, egy gyönyörű panoráma melletti bódésornak, ahol alacsony minÅ‘ségben lehet kapni ételt és szuvenÃrt. A Gellérthegy a kihasználatlanságnak és a pazarlásnak kiemelt szimbóluma, semmi többnek. A kéretlen helyzet az épÃtészeti, városépÃtészeti közbeszédben idÅ‘rÅ‘l idÅ‘re elÅ‘kerül, sÅ‘t alkalmanként még szabályozói, városvezetési ötletek, állásfoglalások és pályázatok is megjelennek – legutóbb 2016-ban a Miniszterelnökség részérÅ‘l.
A 2016 júliusában meghirdetett pályázat a hegy komplex megújÃtását tűzte ki célul, olyan terveket várva, amelyek képesek szellemi, szakrális, turisztikai, városképi változást elérni. A pályázat nem csak szűk szakmai körök számára volt elérhetÅ‘, amatÅ‘rök is indulhattak. A kezdeményezés szimbolikus súlya sokszorosan biztosÃtva volt, ami sajnálatosan kevéssé látszik a beérkezett tervek többségén. A tervek jelentÅ‘s része, különösen a megvételben, dÃjazásban részesültek ugyan sikeresen újratermelték a kortárs városépÃtészeti kánont, de a meghatározó kulturális és történelmi kérdéseket elegánsan megkerülték, vagy nem vették észre. Ebben a tervezÅ‘i diszpozÃcióban persze semmi elÃtélendÅ‘ nincs, hiszen nem számon kérhetÅ‘ az az épÃtész, aki az épÃtészet értelmezési tartományában marad. Ez a tartomány pedig hagyományosan a városi tér fizikai dimenziója, ahogy az a szakmai sajtóból, irodalomból és egyetemi képzésekbÅ‘l világosan kiderül.