• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • A lakhatás és a jövő kiállítása

    Emberközpontú, szolgáltató intézmény a laikus építtetőknek. Korszerű irodaház szakmai szervezeteknek és köztestületeknek – mindezt ígéri a Magyar Építészeti Központ és Múzeum leendő épületegyüttese a Városligeti fasorban.

     

    A múzeumról mint intézményről általánosságban kialakult, részben máig élő hagyományos kép valamikor a 19-20. század fordulóján keletkezett, amikor a múzeumok tevékenységének a középpontjában még elsősorban a különleges értékek kiállítása, közszemlére tétele állt. Ez a polgári világ múzeumfelfogásában gyökerezett, amely szerint a látogató elmegy egy múzeumi épületbe, megnézi az ott felsorakoztatott tárgyakat, majd az élménnyel gazdagodva tér haza. Ez a hagyományos múzeumfelfogás azonban a 21. században már kevés – mondta el Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke a Szeptemberfeszt program keretében a budapesti Ötpacsirta utcában rendezett pódiumbeszélgetésen.

    A kulturális élmény megértéséhez ma már hiányzik az a szükséges, széles körben elfogadott általános műveltségi alap, amely az önálló ismeretelsajátításnak biztos talajt kínálna. Ebben a helyzetben előtérbe kerül az élményalapú ismeretátadás. A Magyar Építészeti Központ és Múzeum nem elsősorban az építészszakmához kíván szólni, hanem a széles közönséghez: a hazai és a külföldi turistákhoz, valamint – hangsúlyosan – azokhoz, akik építkezés előtt állnak, s segítséget kérnek és várnak az első lépések megtételéhez. A lakhatás egészen újszerű felfogásban készülő, a jövő kihívásaira is választ kereső múzeuma épül a Városliget közelében, amely – amellett, hogy ismeretet közvetít, élményt kínál, értéket teremtve szórakoztat – tájékoztatni és szolgáltatni is kíván.

    A központ szolgáltató jellege nyilvánul meg abban is, hogy a múzeumi, kiállítási, gyűjteményi feladatok mellett helyet kíván biztosítani a szakmai kamaráknak. A Köztestületek Házát az egykori BM Kórház úgynevezett hetes számú épületéből, a Magyar Építészeti Központ és Múzeum központi külső rendezvényhelyszínére, eseményudvarára néző épülettömbjéből alakítják ki. Ebben az élettel teli, nyüzsgő, konferenciateremmel és többfunkciós terekkel is ellátott szakmai központban találnak otthonra majd a kamarák. A Köztestületek Házának létrehozását az a megállapodás teszi lehetővé, amelyet júliusban írt alá a Magyar Művészeti Akadémia és az MMA Titkársága, az Építési és Közlekedési Minisztérium, a Magyar Építész Kamara, a Budapesti Építész Kamara, a Magyar Mérnöki Kamara, továbbá a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara.

    A Magyar Építészeti Központ és Múzeum a Tér és Forma Építész Iroda és a BIVAK stúdió tervei alapján készül. A tervezői szerződés része magának a kiállításnak a megtervezése – mondta el Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) igazgatója. Ez komoly feladatot jelent a MÉM MDK számára is, hiszen itinert kell adniuk arról, hogy milyen legyen a tárlat koncepciója. Fél éve zajlik az ezzel kapcsolatos műhelymunka, a szakembereik végiglátogatták Európa és a tengerentúl gyakorlatilag összes jelentős építészeti múzeumát és olyan intézményét, ahol építészettel kapcsolatos vagy kifejezetten építészeti tematikájú rendszeres kiállítások láthatók. A világ mintegy negyven múzeumában így szerzett legjobb tapasztalatokat és a legrosszabb megoldások tanulságait egyaránt megpróbálják beépíteni a kiállítástervezési programba.

    MMA / Gózon Ákos

    Fotó: BIVAK Studio