• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Nemzetközi színvonalú térélmény –különleges látványtechnikával

    Életre kelő házak. Világépítő magyarok. Az épített örökség magyar emlékeinek tárháza. A műemlékvédelem dokumentációs helyszíne. Ez lesz a Magyar Építészeti Központ és Múzeum leendő épületegyüttese a Városligeti fasorban.

    A Magyar Építészeti Központ és Múzeum a Tér és Forma Építész Iroda és a BIVAK stúdió tervei alapján készül. A tervezői szerződés része magának a kiállításnak a megtervezése – mondta el Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) igazgatója a Művészkör magazin kérdésére. Ez komoly feladatot jelent a MÉM MDK számára is, hiszen itinert kell adniuk arról, hogy milyen legyen a tárlat koncepciója. Fél éve zajlik az ezzel kapcsolatos műhelymunka, a szakembereik végiglátogatták Európa és a tengerentúl gyakorlatilag összes jelentős építészeti múzeumát és olyan intézményét, ahol építészettel kapcsolatos vagy kifejezetten építészeti tematikájú rendszeres kiállítások láthatók. A világ több mint harminc múzeumában így szerzett legjobb tapasztalatokat és a legrosszabb megoldások tanulságait egyaránt megpróbálják beépíteni a kiállítástervezési programba.

    A munka jelenleg két fő téma köré csoportosul: lesz egy nyitó időszaki kiállítás és egy állandó tárlat. Az új központi épületbe tervezett nyitó időszaki kiállítás Világépítők munkacímmel készül jelenleg. Azokat a magyar építészeket szeretnék bemutatni a nagyközönségnek, akik hozzájárultak a világ építészetéhez. Az itthon maradandót alkotó építőművészek mellett külföldre szakadt magyar építészek pályaképét vázolják fel, illetve olyan, külföldről Magyarországra érkezett alkotók életművét tárják az érdeklődők elé, akik hatottak a magyar építészetre.

    A leendő állandó kiállításnak sincs még meg a végleges címe, a muzeológusok egyelőre az Egy ház élete munkacímmel barátkoznak. A kiállítás egy folyamatot kísér majd végig: az épület fogantatásától, vagyis a tervezőasztaltól a fölépítésén át a ház használatba vételéig; majd a működésétől a szükséges rekonstrukciójáig, vagy – ne adj’ isten – a haláláig, azaz a lebontásáig kívánják nyomon követni, miként él együtt a ház és az ember.

    Az intézmény fontos részét képezi majd egy, a legkorszerűbb vizuális technológiát alkalmazó bemutatótér. Ebben a szakemberek a térhatásokat akarják érzékeltetni a beérkező látogatókkal. Vagyis átélhetővé szeretnék tenni, hogy miként nyílik ki, tágul a tér például egy román kori templomból a gótikába történő átmenet során: hogyan változik a magassága, a szélessége. Mindehhez rövid, könnyen megjegyezhető történeteket is szeretnének bemutatni. Olyan technikát kívánnak kialakítani és alkalmazni, amely nemcsak Magyarországon, hanem világviszonylatban is unikális térélményt teremt.

    A tervezéssel párhuzamosan a MÉM MDK-nak fel kell készülnie az intézmény költözésére is, rendszereznie kell gazdag gyűjteményét. Eközben pedig a tervezés különböző fázisairól folyamatosan közöl információkat az intézmény a saját honlapján, a közösségi médiában, illetve időről időre a sajtóban is. Azok számára pedig, akik már most felkeresik a leendő Magyar Építészeti Központ és Múzeum helyszínét – például a Walter Rózsi-villa kiállításaira érkezve –, egy olyan kerítéskiállítás készül, amely a beruházás helyén nyújt betekintést a látványtervekbe és a múzeumi koncepcióba.

    MMA / Gózon Ákos

    Fotó: BIVAK Studio