Peter Halley: Heterotópia
L’Accademia di Belle Arti di Venezia, Velence, 2019. május 7. – augusztus 10.
Szöveg: Botzheim Bálint
Fotók: Szegő Hanna
A képzÅ‘művészeti biennálé ideje alatt Velence valóságos műtárgyraktárrá változik. Szerte a városban kiállitások várják a látogatót, rengetegen kihasználják ezt az idÅ‘szakot, hogy a biennálé flow-jához csatlakozzanak. A Grand Canalét határoló földnyelv tenger felé nézÅ‘ részében, a Zattere egyik volt sóraktárában található a Velencei Művészeti Akadémia egyik külsÅ‘ kiállÃtóterme. Peter Halley amerikai képzÅ‘művész most itt kapott lehetÅ‘séget egy installáció és kiállÃtás megalkotására az Akadémia és a Flash Art magazin közös felkérésére, a kurátor Gea Politi, a Flash Art magazin fÅ‘szerkesztÅ‘je.
A negyven méter hosszú kiállÃtótérben nyolc szobát hozott létre Halley, és három művészt kért fel a közreműködésre. Az elsÅ‘ négy szoba teljes egészében Halley keze nyomát viseli. Az 5. szobában Andrew Kuo munkái láthatók a falakon, a 6. és 7. szobában Lauren Clay alkotása került fÅ‘szerepbe, a nyolcadikban R. M. Fischer szobra látható. A műveket kÃsérÅ‘ szövegeket Elena Sorokina Ãrta. Mindezt Halley egy olyan installációban helyezte el, amely ide-oda mozog a valós és a virtuális között határán. Pedig nem is digitális eszközökkel, hanem fényekkel, térhatásokkal éri el, hogy a látogató ne lehessen biztos a pozÃciójában. Ez a terület már a térpszichológia fennhatósága alá esik, Halley tudatosan használja a térnek az emberre gyakorolt hatását. Hogy digitális korunkban mit jelent a valóság, arról többek között Antoine Picontól olvashattunk válaszokat. Halley azonban saját narratÃvát épÃt fel erre.
A kiállÃtás cÃme egyértelmű utalás a Foucault-i heterotópia fogalomra, amelyrÅ‘l az 1967-ben megjelent EltérÅ‘ terek cÃmű Ãrásában elmélkedik. Foucault a fogalom korábbi, orvostudományi jelentésébÅ‘l is kölcsönzött. Az orvosi definÃció azt az egyébként normális szövetet jelöli ezzel a kifejezéssel, amely nem a normális helyén, hanem valahol ott jelenik meg, ahol nem kellene lennie. Klasszikus esete, amikor az agy szürkeállománya a fehérállomány mélyére kerül. A szó görög jelentése: rendellenes helyen lévÅ‘. A kiállÃtás helyszÃnválasztása is egybecseng a heterotópia fogalmával: nem a biennálé területén, hanem a város egy távolabbi pontján helyezkedik el.