• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • Élővár – Füzér

    Az Alsóvár újjáépítése és a Felsővár fejlesztése

    Építészek: Skardelli György, Kelemen Bálint (Alsóvár), Radványi György (Sziklagyep lépcső), Rudolf Mihály, Molnár Katalin, Lipták Zoltán (Felsővár)
    Belsőépítész: Dr. Lukács Zsófia
    Kurátor: Várkonyi Gábor
    Szöveg: Szegő György
    Fotók: Zsitva Tibor, Fábián Andrea

    A négynapos ünnepen utaztam Zemplén, Abaúj vidékére, szinte tavasz volt az őszi tájban. Jó óráinkban érzelmileg viszonyulunk a tájhoz, ha nem is vagyunk ennek tudatában. Az év- és napszakok költői képei a természet – és benne az emberi lét – körforgását idézik a művészet kezdetei óta. A tájba komponált várak, templomok, nőtt falvak és városok összhatása ritka pillanat; a fényekkel, formákkal és illatokkal teli látványban valahogy megsejtjük a létezés misztériumát. Ezt érezve közeledtem Vizsoly és Gönc útvonalán Füzér felé. Bár a tudatomban ott volt a vár felújításához kapcsolódó ádáz szakmai vita, elhalványult, amint a hegyek koszorújában felragyogtak Füzér fehér falai.
    A középkorban fontos hadi- és kereskedelmi út mentén szükségszerű volt építés és rombolás: kiskirályokkal, tatárral, Habsburg pusztítással, Trianonnal. Füzér jeles napjaiban, a mohácsi csata után itt őrizték a koronát. Amikor jó száz éve Mednyánszky megfestette az erdőt és Ligeti Antal a várat, ez a vidék szimbolikus tájjá változott. Aki ma a romok újjáépítésébe kezd, az a táj és az ember szimbolikus sebeit is gyógyítja. A helyreállítás folyamata még 1910-ben indult, majd a 30-as években folytatódott, de csak 1991-ben, a Füzérért Alapítvány munkájával kapott lendületet. A 2007-ben Forster Gyula díjjal jutalmazott alapítvány első elnöke Horváth Jenő volt, ma a falu polgármestere – 2016 őszén az elsők között kapott nem építészként Pro Architectura díjat. De a jövőt építette a korábbi polgármester, Novák Imre erőfeszítése is, amikor 1995–97 között összefogással segített megmenteni a kis híján leomló Várkápolnát.
    A falu szívesebben maradna meg az isten háta mögötti helynek, a választott vezetők a turizmus révén adnának munkát a helyieknek. A polgármester kertjében állították össze a több mint húsz éve folyó ásatás során talált kapuboltozatot, a megvalósítást indító építőmágia sikeres gesztusaként. Ebből a „közösségi kőkertből” nőtt ki az Alsóvár terve. A 2009-es első tervet Oltai Péter, a 2011-es módosított engedélyezési és a kiviteli terveket Skardelli György és Kelemen Bálint készítették el. A parkolóból erdőben felfelé kaptatva jutunk az analógiák alapján épített felvonóhídhoz, amely az előbb említett, in situ elemekből rakott kapuív alá vezet. A kiásott sarokpillér fölé emelt andezit kaputorony, illetve a mögé és vele egybeépített fogadóépület történeti és kortárs elemek szerves egysége. Sokféle más arányban is elképzelhető ez a vitákban újra és újra szembeállított kettősség. De az információs pult, shop, pénztár és WC-blokk a régi őrségépület léptékében, eredeti természetes anyagaiban, mai épületszerkezetivel magától értetődően a helyén van.

    Alsóvár
    Generál tervező: Közti Zrt.
    Építészek: Skardelli György, Kelemen Bálint
    Tartószerkezet: Becker Ádám, Hegyi Béla, Szakáts Miklós
    Gépészet: Szakál Szilárd
    Tájépítészet: Havassy Gabriella
    Közmű: Zempléni Épületgépészeti Kft.
    Régészet: Simon Zoltán, Gál Viktor
    Kőrestaurátor: Kovács István
    Bútortervek: Dr. Lukács Zsófia
    Kivitelezés: Geoteam Kft.
    Építtető: Füzér Község Önkormányzata

    Felsővár rekonstrukció
    Építészet: Rudolf Mihály DLA, Molnár Katalin, Lipták Zoltán
    Építész munkatársak: Bögös András, Botos Judith, Cséfalvay Gyula, Gonda Tamás, Huszanyik Borbála, Pintér Dániel, Szamosi Endre, Szász Csaba, Szélné Mercz Eszter, Szilágyi Szabolcs
    Belsőépítész: Dr. Lukács Zsófia
    Elméleti rekonstrukció: Kelemen Bálint, Mehrl Nándor
    Történészek régészet: Dr. Várkonyi Gábor, Simon Zoltán, Dr. Buzás Gergely, Gál Viktor
    Műemléki szakmérnök: Bereczki Zoltán
    Kápolna boltozat: Szekér György
    Kőrestaurátorok: Osgyányi Vilmos, Kovács István
    Egyedi lámpák: Székely Orsolya
    Kályharekonstrukció: Szebényi Judit, kivitelezés: Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.
    Művészi üveg: Kovács Keve János DLA, Herczeg Ágnes
    Művészi- és díszítőfestészet: Balogh Zsófia, Boromisza Péter, Nemessányi Klára, Debreczeni Imre, Pap Gitta, Pinczés József, Rudolf Ilona, Sütő Róbert, Zimmermann Kornélia
    Művészeti és belsőépítész konzulens: Bodonyi Csaba DLA
    Tartószerkezet: Kalydy Zoltán, Dr. Kanócz János
    Gépészet: Várfalvi Géza
    Elektromos tervező: Münnich Gábor
    Kivitelezés: Laki Épületszobrász Zrt.
    Építtető: Füzér Község Önkormányzata