Autonóm üzemek
Tivadari ártér hasznosÃtása – SzelÃd katalizátor
Média ÉpÃtészeti DÃja 2013
Terv: Varga Noémi
Konzulens: Csomay Zsófia
Diplomamunkám a Magyarországon leggyakoribb természeti katasztrófát okozó tiszai áradással foglalkozik. A téma sem gazdasági, sem természetvédelmi, sem szociális szempontból nem hanyagolható el, mert a Tiszán 2-3 évente kisebb, 5-6 évente nagyobb árvÃzzel kell megküzdeni és szinte minden tÃzedik évben rekord vÃzmennyiséggel. Az ár – a folyó magyarországi szakaszán – 52 település több tÃzezer épületében tesz kárt újra és újra, azonban ez az adat nem arányos a helyzeten javÃtó (komplex) felvetések kis számával.
A természeti erÅ‘k kiszámÃthatatlansága oly erÅ‘vel kezd globálisan visszahatni a gazdaságra, hogy már a világ pénzügyi szektorának is érdekévé vált egy kiegyensúlyozottabb, kiszámÃthatóbb működés kiépÃtése. Az áradások és a pusztÃtás után, fÅ‘leg a szükséges épÃtészeti helyreállÃtások miatt, a befektetÅ‘k kivonulnak a környékrÅ‘l, Ãgy egyre szegényedik a térség társadalma és vadul el környezetük, melyhez viszonyuk az árterületi átalakÃtások során jelentÅ‘sen megváltozott.
Az ember és a tiszai természeti világ problémájával technikailag már sokan foglalkoztak, de eszmeileg, érzelmileg, gazdaságilag, szociálisan, azaz holisztikusan, még jócskán kiaknázatlan ez a problémakör. Az elmúlt idÅ‘k épÃtészeti beavatkozásaiból (védÅ‘mű, vÃztározók és gátak épÃtése) kitűnik, hogy a területen, a technológiai vÃvmányokon túlmutató megoldásra van szükség, amely sokkal inkább lokális kooperáció, aminek következtében a helytÅ‘l nem idegen megoldás születhet.