Balatonfüred, restart
Városrehabilitáció a Balaton-parton
Szöveg: Okrutay Miklós
Fotók: Hajdú József, Zsitva Tibor
Főépítész: András István
Építészek: Répás Ferenc – Hungária Yacht Klub, Kóris János – Kisfaludy Galéria, Borok Háza, lakóházak
Az ezredvégre átmenetileg elcsendesült a Balaton-part, évtizednyi idő volt a felkészülésre. A vízminőség vitathatatlan javulásán túl azonban kérdéses, hogy végbement-e a Balaton-menti településeken az a változás, átalakulás, amely a vállalati és SZOT-üdülők kora után, újraértelmezve, kulturált kereteket jelenhet az ide várt nyaralók számára. Az idő mindenesetre lejárt. Az már korábban eldőlt, hogy a közeljövőben elsősorban honfitársainkkal telhetnek meg majd a strandok, de az M7-es autópálya tavalyi befejezésével ez is kérdésessé válhat. Mostantól a Balaton közvetlen kihívója az Adria.
Balatonfüreden járva az első csodálat a változások léptékének szól. A belváros valamennyi szegletében folyamatos a megújulás, a közterek és az egyes épületek a legmagasabb minőség jegyében nyerik el új arcukat, új szerepüket, és ez hazai viszonylatban még mindig inkább zavarba ejtő, semmint természetes jelenség. Mindehhez társul az a jól azonosítható tudatosság, amely a változásokat egy szorosan összefogott koncepció mentén rendezi el. A megtalált szlogenek „ülnek”. Míg a „Balaton-part Ékköve” titulust inkább a pályázatok bírálóinak szánhatták, láthatóan nem kis sikerrel, addig a belváros „reformkori” jelzője történeti értelemben jól karakterizál, az adott korszak építészeti értékeinek helyzetbe hozása magához emeli a későbbi korok alkotásait is, ehhez a minőséghez kell a kortárs építészetnek csatlakoznia.
Füred, részben tradícióiból fakadó adottságai folytán, azon Balaton-parti települések közé tartozik, ahol az idegenforgalom sosem korlátozódott a nyári vakáció bő két hónapjára. Mégis, a városvezetés számára nem lehetett könnyű döntés, amely a várost felszabadította a nyaralók tömegeit kiszolgálni hivatott, esztétikai és morális értelemben vett igénytelenségből. Sok évtizedes megszokásokon kellett felülemelkedni. És ez a csodálat következő tárgya. A mólót és a Tagore-sétányt uraló bódésor nyomtalanul tűnt el, és bizonyos, hogy nem lesz az a retro-életérzés, amely valaha visszakövetelné, a lángosillat és a harsányabb turista-világ az Esterházy-strand építészeti értelemben jól meghatározott körzetére korlátozódik.
Hungária Yacht Klub, Balatonfüred
Megbízó: Hungária Yacht Kft.
Generáltervező: Dér-Építőművész Kft.
Vezető tervező: Répás Ferenc
Építész munkatársak: Dobó Krisztina, Sinóros-Szabó Balázs
Tartószerkezet: Marót Balázs
Gépészet: Tóth Gyula
Elektromos tervezés: Nádassy László, Székely Tamás
Kisfaludy utcai üzletház, Kisfaludy Galéria, Borok Háza, Kéki utcai lakóházak
Vezető építész tervező: Kóris János
Építész tervezők: Lehoczky Fülöp, Székely György, Vizer Balázs
Szerkezettervező: Bencze Zoltán
Épületszerkezeti részletek: Reischl Richárd
Gépészet: Kálmán Zsolt
Elektromos tervezés: Sax Dezső
Környezettervező: Wallner Krisztina