Lövőház, újratöltve
Haris Park, Budapest
Építészek Architects: Kovács Márton, Göcsei Sándor
Szöveg Text: Okrutay Miklós
Fotók Photos: Darabos György
Az 1696-os alapítású Budai Polgári Lövészegylet több korábbi helyszín után 1885-ben költözött végleges otthonába. A széles körben ismert Marczibányi téri épület Hofhauser Antal tervei alapján épült az egykor a város szélén elterülő, felhagyott agyagbánya területén. Az épületegyüttes évtizedes bizonytalanság után most új funkcióval, kivételes minőségben éledt újjá.
A városi polgárság leginkább jellegzetes sportja évszázadokon át a céllövészet volt, amely eleinte szorosan összefüggött a hadkötelezettséggel, a harci felkészüléssel. A lőfegyverek használatának gyakorlására lövészegyleteket alapítottak, Magyarországon a legkorábbi említés a késmárki egylet létéről maradt ránk a 16. század elejéről. A lőegyleteknek bármely céhbeli iparos a tagja lehetett, de a belépést erkölcsi és anyagi feltétekhez kötötték. A honvédelmi jelentőség a 17. században tovább nőtt, mivel az egyes céhek kötelezettekké váltak a városok falainak és kijelölt bástyáinak védelmére. Végül a 19. század elejére a lövészet egyre inkább divattá, felkapott szórakozásként a társasági élet részévé vált.
A budai hegyvidék „svájci” modorú villaépítészetét idéző lövőház ennek az épülettípusnak idehaza egyetlen fennmaradt példája. A dísztermet is magába fogadó, egyemeletes központi tömeghez mindkét oldalról kisebb tömegű, pavilonszerű épületrész csatlakozik. Az egyes épületek főhomlokzatai faragott-esztergált faoromzattal tárulnak föl, a nyerstégla homlokzatot a nyílások keretezése, a sarkok armírozásának vakolatarchitektúrája gazdagítja. A lőgyakorlatok az épület mögötti területen zajlottak. Az épületet Ray Dezső tervei alapján 1932-ben jelentős módon korszerűsítették a korabeli Európa legmodernebb lőterét hozva létre, ekkor az új lőfegyver-állások mellett íjászpályákat is kialakítottak.
Generáltervező: Kovács Márton, Göcsei Sándor – Egyperegy Építész Műterem
Belsőépítészet 1. Ütem: Somlai Tibor, Molnár András – Somlai Design Studio
Belsőépítészet 2. Ütem: Csuzdi Miklós, Patai Gabriella – Ga Design Budapest
Tűzvédelem: Rimár Sándor
Konyhatechnológia: Rátonyi Árpád
Kert- És Tájtervezés: Geiger Nóra
Tudományos Dokumentáció: Bor Ferenc
Értékleltár: Fehérvári Zoltán
Falkutatás: Lángi József
Műemléki Felügyelet: Sajti Zsuzsanna
Építtető: Dr. Haris Éva, Haris György, Haris Gergely – Haris Park Kft.