A repülÅ‘ labda Ãve
Gammel gimnázium bÅ‘vÃtése, Hellerup, Dánia
ÉpÃtészet: BIG
Szöveg: Götz Eszter
Fotók: Iwan Baan, Jens Lindhe
A dániai Hellerup város önkormányzati gimnáziuma olyan, mint a többi, ötvenes években épült iskola: L alakban telepÃtett, háromszintes sárga téglás tömb, elÅ‘tte egy hatalmas udvar. Kellemes arányai és visszafogott, józan épÃtészeti megformálása szerethetÅ‘ iskolává teszi, de a 2010-es évekre kevésnek bizonyult a sportolási lehetÅ‘ségekre használható fedett tér. Az iskola vezetÅ‘sége az épÃtészeti fenegyereknek ismert Bjarke Ingels csapatát kérte föl, hogy gondolkodjon a bÅ‘vÃtés lehetÅ‘ségén.
Az iskola egyik gondja az volt, hogy a diákok közösségi élete nem a gimnázium területén folyik, hanem a város kedvelt szÃnterein. Valami fontos hiányzik. Emellett visszatérÅ‘ gond az is, hogy évek óta egyre szűkösebben lehet megoldani az iskolai ünnepségeket is. A tervezÅ‘k tehát vonzó térben és jó helykihasználásban gondolkodtak. Az új sportcsarnok épÃtészeti kialakÃtását összekapcsolták egy iskolán belüli informális találkozóhely vonzerejével, és úgy döntöttek, hogy a csarnokot nem a sulitól távolabb helyezik el, hanem az udvar kellÅ‘s közepére – öt méterrel a föld alá. A süllyesztett terem hétköznapokon kosárlabda-, foci- és röplabdapálya, ünnepeken aulaként szolgál. Tetejét középen púpot képezÅ‘, Ãves, ragasztott tölgyfa födémgerendákból alakÃtották ki, ezáltal a csarnok fölött egy lankás domb nÅ‘tt ki a földbÅ‘l, melyet deszkaburkolat tesz járhatóvá. A domb hajlásszögét a kézilabda tapasztalatából vették a tervezÅ‘k: az Ãv az eldobott labda röppályájának matematikai görbéje. Egyik oldalán gyűrűszerű pad kúszik föl, a magaslat túloldalán oszloplábú kültéri székek csoportja tanyázik. A domb egy része apró rácsozattal áttört, ezen keresztül nappali fény jut a föld alatti csarnokba. A sportcsarnokkal szemközt egy jókora füves sportpályát alakÃtottak ki, ennek egyik vége meredeken fölemelkedÅ‘ zöldtetÅ‘, a felgyűrÅ‘dés alatt új térrel az oktatás, a diáktanács, illetve az öltözÅ‘k számára.
Terv: BIG
ÉpÃtész: Bjarke Ingels
ÉpÃtész munkatársak: Finn Nørkjær, Frederik Lyng
Projektvezető: Ole Schrøder (koncepció), Ole Elkjær (szerkezet)
Munkatársak: Narisara Ladawal Schröder, Henrick Poulsen, Dennis Rasmussen, Jeppe Ecklon, Rune Hansen, Riccardo Mariano, Christian Alvare Gomez, Xu Li, Jakob Lange, Thomas Juul-Jensen
Közreműködők: CG Jensen, EKJ, Grontmij
MegbÃzó: Gammel Hellerup Gymnasium