Körbezárt értékek
ZAMEK Kulturális Központ, Genius Loci Régészeti Központ, Poznań
ÉpÃtész: Tomasz Wojtkowiak – TOYA DESIGN
Szöveg: Pálinkás Edit
Fotók: Maciej Augustyniak, Juliusz Jarosz, Anna Sędecka
2012-ben két nagyszabású projekt is megvalósult a Toya Design épÃtésziroda tervezésében PoznaÅ„ban. MindkettÅ‘ az épÃtészeti örökség megÅ‘rzésével, ugyanakkor annak funkcionális és befogadói igényeknek megfelelÅ‘ adaptálásával foglalkozik. A ZAMEK Kulturális Központ átalakÃtása során a neoromán épületet keretként használva tervezték meg a többfunkciós épület új központi tereit, mÃg a Genius Loci Régészeti Központ esetében a feltárt maradványok körül, azt mintegy kiegészÃtve alakÃtották ki a múzeum szerkezetét.
ZAMEK Kulturális Központ, Poznań
Az 1904 és 1910 között, II. Vilmos német császár számára épült Kaiserhaus a porosz épÃtészet legjelentÅ‘sebb példája az egykori Posenben, eredeti berendezése a második világháború idején végzett átépÃtések során pusztult el. A kastély az utóbbi években a ZAMEK Kulturális Központnak ad helyet. Az épület adottságai, a termek elrendezése és gyenge világÃtása azonban nem felelt meg a nagy tömeget vonzó többfunkciós intézmény elvárásainak. A nagyszabású programmal és egybefüggÅ‘, aktÃv terek igényével működÅ‘ központot elnyomta az épület súlyos, neoromán megjelenése, ezért merült fel az átépÃtésre irányuló tervpályázat gondolata. A változás iránti szükség merész, átfogó tervet kÃvánt. A 2007-es tervpályázat kapcsán a Toya Design tervezÅ‘inek legfontosabb célja olyan tér létrehozása volt, amelynek középpontjában a befogadó áll, az Å‘ igényeihez legjobban alkalmazkodik. Funkcionális és ugyanakkor nyitott tér, amely egyértelműen kommunikál a látogató felé. A terv meghatározó elemét az elsÅ‘ emeleti átrium kiszélesÃtése jelentette a nagyterem elÅ‘tt. Az épület összes funkciója ide fókuszál, a látogatók mozgásának irányai itt találkoznak. Az átrium az egykori trónterem udvarának helyén található, ezzel is követve a kastély eredeti kialakÃtását.
ÉpÃtészek: Tomasz Wojtkowiak – Toya Design
Tervezés: Tomasz Wojtkowiak, Justyna Kielczewska-Stawicka, Anna Sędecka
Munkatársak: Jacek Wojciech, Tomasz Migdałek, Jarosław Wyszyński, Magda Dzioba, Alicja
Ryczkowska – Kaczmarek
BelsőépÃtészet: Tomasz Wojtkowiak – Toya Design
Genius Loci Régészeti Központ, Ostrow Tumski, Poznań
Az Ostrow Tumski sziget a 10. században az egyik legjelentÅ‘sebb lengyel politikai, gazdasági és vallási központ volt. A Piast uralkodók a sziget kereskedelmi kapcsolatainak megfelelÅ‘en erÅ‘dÃtmények rendszerét épÃtették ki a város körül, palotát emeltek és megépÃtették az elsÅ‘ lengyel katedrálist. Az erÅ‘drendszer, valamint a 15. századból, LubraÅ„ski püspök idejébÅ‘l származó fal maradványaira épült múzeum tömegképzését erÅ‘sen meghatározta a régészeti anyag és annak történeti, épÃtészeti és természeti környezete. A meglévÅ‘ elemek kiegészÃtésével létrejött múzeumi tömbhöz üvegfallal körbevett elÅ‘csarnok kapcsolódik. Az elÅ‘csarnok nyitott, világos tere mellett a múzeum nyersbeton és téglaborÃtású tömbje annyira zárt, hogy kÃvülrÅ‘l nem is sejteti belsÅ‘ tereinek rejtett értékét. A falmaradványok üvegpadlón keresztül, illetve belsÅ‘ teraszok kialakÃtásával váltak láthatóvá, amit a kiállÃtóterekben multimédia pultok és holografikus ábrák, valamint 3D filmek egészÃtenek ki. A maradványok feletti nyersbeton kiegészÃtés a keskeny ablaksornak köszönhetÅ‘en szinte lebegni látszik.
ÉpÃtész: Tomasz Wojtkowiak – Toya Design
Tervezés: Jarosław Wyszyński, Anna Sędecka, Ewa Ćwiklińska, Tomasz Migdałek, Tomasz
Wojtkowiak
Szerkezet: Janusz Makowski