Kortárs hiánydramaturgia
Rendezvényépület, Visegrád
Építészek: Kovács Andor Krisztián, Tamás Anna Mária
Szöveg: Erhardt Gábor
Fotók: Greypixel
Az épület bemutatását a városközpont kialakítására kiírt, 2007-es tervpályázat ismertetésével kellene kezdeni és a távoli jövőben, az épület környezetében megvalósuló fejlesztésekkel kellene zárni. Erre azonban – részben terjedelmi okokból, részben a jövőbelátás képességének hiánya miatt – nincs mód, így az alábbiakban az épületet a ma tapasztalható fizikai, kulturális kontextusában igyekszem értékelni és ennek alapján néhány kérdést feltenni.
Első közelítésben, tervező építészként nagyon irigyeltem az a+ építésziroda alkotóit, hiszen Visegrádra tervezni nagy ajándék, különösen egy ennyire hálás funkciójú épületet. Elmélyedve az épület történetében rá kellett jönnöm, hogy egy ilyen kis épület kapcsán is számtalan rejtett bombával kellett számolnia a tervezőknek, elsősorban jövőbeliekre.
Az utca felőli, a beruházás részeként felújított orvosi rendelő épület diszpozíciója, a településszerkezet, illetve a tervezési helyszínen feltételezett középkori piactér gyakorlatilag meghatározta a telepítést: egy kert végi keresztcsűr alapképletét, amely legalább annyira összeköt két teret, mint amennyire lezárja a városi szövet részét képező telket. Ezt a kapu-hatást erősíti a külső és a belső tér ötletes egybeolvasztása, kár, hogy a fedett-nyitott térrész felé ez már nem valósult meg.
Építészek: Kovács Andor Krisztián, Tamás Anna Mária
Építész munkatárs: Dancs Tamás
Tájépítészek: Balogh Péter István, Major József – s73 Kft.
Statika: H. Temesi Eszter
Épületgépészet: Jeszták Urszula
Épületvillamosság: ifj. Sas Gyula