Határon átnyúló együttműködés
A MÉSZ elnöksége Gyulán és Aradon
Szöveg: Szabó Rita
Fotók: Hegedűs Péter
A Magyar ÉpÃtÅ‘művészek Szövetségének vezetÅ‘sége júniusban Gyulán tartotta elnökségi ülését. Sáros László György DLA elnöki programjának hangsúlyos eleme a vidékkel való szorosabb kapcsolat kialakÃtása és a helyi MÉSZ csoportok meg- és újraalakulásának ösztönzése.
Az elmúlt három évben az elnökség ellátogatott többek között Sopronba, Miskolcra, Kassára, Kecskemétre és Kaposvárra, hogy közvetlen tapasztalatokat nyerjen a vidéki városokban működÅ‘ épÃtészek problémáival, lehetÅ‘ségeivel. A júniusi gyulai ülés is a kihelyezett elnökségi ülések sorába illeszkedett. A háromnapos programot Gyula főépÃtésze, Béres István szervezte, amelynek keretében az elnökség megismerkedett a gyulai városfejlesztési projektekkel, végigjárta a gyulai fürdÅ‘ bÅ‘vÃtésének nemrég elkészült részét képezÅ‘ Aquapalotát (bemutatását lásd MÉ 2015/5. – a szerk.), az Almásy-kastély Látogatóközpontot és a gyulai várat. A program része volt a Békés megyei Kamara elnökségével való találkozás, melyen lehetÅ‘ség nyÃlt a hosszútávú együttműködés megalapozására. Gyuláról az elnökség tagjai Aradra látogattak, ennek során találkoztak a város főépÃtészével és az alpolgármesterrel, valamint a helyi Kamara képviselÅ‘ivel, és megtekintették a lökösházi Vásárhelyi-Bréda kastélyt.
A Hild dÃjjal többször kitüntetett Gyula titka a 25 éve (!) hivatalban lévÅ‘ főépÃtész szerint az, hogy a város számos intézményt és közterületet kivont a privatizációból. Az Ãgy kézben tartott fejlesztések mintaként hatnak a városban. Ugyanez hiányzik a gyönyörű eklektikus belvárossal rendelkezÅ‘ Aradon, ahol számos külföldi tulajdonos ingatlana összeomlására játszik… Itt viszont sikerként könyvelik el, hogy ipari parkokat jelöltek ki a város külterületén, Ãgy az egységes városkép egyelÅ‘re érintetlen maradhatott.