Hild János-dÃj 2015
XXI. Országos Urbanisztikai Konferencia, 2015. április 24.
Szöveg és fotók: MUT
A Magyar Urbanisztikai Társaság 1968 óta minden évben átadja az elsÅ‘ budapesti városrendezési terv készÃtÅ‘jérÅ‘l, Hild Jánosról elnevezett egyéni dÃjat az urbanisztika terén elért kimagasló elméleti és gyakorlati szakmai teljesÃtmények elismeréseként.
Hild János-dÃj adományozható annak a természetes személynek, aki az urbanisztikai szemlélet érvényesÃtése terén, a területfejlesztésben, területrendezésben, a településfejlesztésben, településrendezésben, a települési értékek védelmében, a települések igazgatásában, üzemeltetésében kiemelkedÅ‘ tudományos, tervezÅ‘ vagy gyakorlati szakmai eredményt ért el. 2015-ben Lantay Attila (Székesfehérvár főépÃtésze), Philipp Frigyes (Hatvan főépÃtésze) és Schneller István (a Budapesti Corvinus Egyetem TájépÃtész Karának TelepülésépÃtészeti Tanszékének vezetÅ‘je) érdemelték ki a rangos elismerést. Az alábbiakban a dÃjátadón elhangzott laudációkból olvashatnak részleteket.
Lantay Attila sokéves épÃtésztervezÅ‘i tapasztalat nyomán területi, majd állami főépÃtészként bizonyÃtotta, hogy kiválóan igazodik el a település és területrendezés világában is, különös érzékkel átlátva a jogszabályi kapcsolatokat, elÅ‘remutató észrevételekkel, javaslatokkal reagálva a felmerülÅ‘ kérdésekre. Székesfehérvár főépÃtészeként jelenleg kezdeményezÅ‘, elÅ‘készÃtÅ‘, alkotó szerep hárul rá. A településhez fűzÅ‘dÅ‘ személyes kötÅ‘désére támaszkodva ötvözi saját elképzeléseit a nagy székesfehérvári elÅ‘dök – Kotsis Iván, Schmidl Ferenc – szellemi hagyatékával, munkásságuk eredményeivel. A közelmúltban befejezte a város településrendezési eszközeinek régóta húzódó módosÃtási eljárásait, példaértékűen megalkotta és működteti a helyi településképi eljárások rendszerét, részt vesz a város fejlesztési terveinek elkészÃtésében, elÅ‘készÃti és iránymutatásokkal segÃti a város kiemelt beruházásait.
Tevékenysége jó példája a városi főépÃtészek generációkon átÃvelÅ‘ munkájának eredményes folytatására, és a mindenkori helyzethez való igazÃtására, amely egyben a múltból öröklött iránymutatássá válik a jövÅ‘ generációk számára.
Philipp Frigyes 1987-tÅ‘l végez példamutató főépÃtészi tevékenységet. Váci főépÃtészsége alatt a városfejlesztést érintÅ‘ valamennyi koncepció készÃtésében közreműködött. Nagy hangsúlyt helyezett az épÃtett környezet alakÃtására is, melyhez a felsÅ‘fokú intézmények hallgatóinak és a mesterkurzusok munkái is nagymértékben hozzájárultak. Sokrétű szakmai életművén belül irodája fogta össze a városban az esélyegyenlÅ‘séggel kapcsolatos feladatokat, és több felsÅ‘oktatási intézményben végzett oktatási tevékenysége mellett rendszeresen szervezett a települési tudatosságot növelÅ‘ programokat óvodásoknak is. Bár több ciklusban elnökségi tagként dolgozott a Pest Megyei ÉpÃtész Kamarában, melynek jelenleg elnöke, szakmai társadalmi tevékenységének legjelentÅ‘sebb szakasza az Országos FőépÃtészi Kollégium Elnökségéhez kapcsolódik, amelynek nyolc cikluson át volt az tagja, nyolc éven át pedig annak elnöke.
Schneller István Budapest rendszerváltó fÅ‘polgármester-helyetteseként, majd 12 éven át a fÅ‘város főépÃtészeként következetesen, nagy felkészültséggel lépett fel a historikus város értékÅ‘rzÅ‘ fejlesztéséért. Példaértékűen hangolta össze a nagyvárosi fejlesztési programok tervezését a történeti értékekkel való bölcs gazdálkodással, és kitartó védelmezÅ‘je volt a tagolt várostest gyakorlati fenntartásának, a város szabad területei fenntartásának. Az egyetemi szintű településmérnöki képzés egyik megteremtÅ‘jeként évtizedes kitartó munkával hozta létre a ma is legkeresettebb ilyen képzést. A Magyar Urbanisztikai Társaság keretében végzett nyilvánossági munkájával, rendezvényszervezÅ‘, szakmai kommunikációs tevékenységével az elmúlt években és jelenleg is kitartóan lép fel a tudatos, átgondolt örökséggazdálkodás érdekében.