Világok változóban, változás a dizájnban
Katarina V. Posch
Világok változóban, változás a dizájnban
A dizájnban bekövetkező változások jelentősége Európában, Amerikában és Japánban
A bécsi MAK nyári szenzációja volt a kortárs design irányait tematikus egységekben feltáró Made 4 You – Design for Change cÃmű kiállÃtás, amirÅ‘l lapszámunkban is beszámoltunk. Az eseményhez megjelentetett katalógus egyik tanulmányát adjuk közre az alábbiakban, melyben a designtörténet osztrák kutatója a kiállÃtás koncepcióját egy szélesebb történeti kontextusban elemzi – a szerk.
A dizájban a változás elkerülhetetlennek tűnik. Elvárjuk, hogy az autók, a ruhák minden szezonban átalakuljanak, a mobiltelefon- és számÃtógépipar virágzik és egyre bÅ‘vül, mert a vevÅ‘k az éppen aktuális modellek után sóvárognak.
A viharos tapssal kÃsért nemzetközi dizájnvásárok látogatóit innovatÃv lámpa- és bútormodellek kápráztatják el. Mellette pedig ott van a hasonló, de régebbi modellek piaca – klasszikusok, gyűjtÅ‘knek való darabok, vagy egyszerűen az idÅ‘tlen dizájn. A változás meglepetést is okozhat. Az épÃtészettÅ‘l azt várjuk, hogy hosszabb élettartamot fogjon át, mint a tárgyak. A világ különbözÅ‘ pontjain az épÃtkezések tempója mégis drasztikus módon eltér. Európában úgy tűnik nagyon is komolyan veszik az ’ingatlan’ fogalom eredeti, ’mozdÃthatatlan’ jelentését, az USAban pedig mintha nem vennék figyelembe az épÃtésnél a következÅ‘ generációt. Lehet, hogy vannak historikus épületek, de a műemlékvédelem gondolata nem túl erÅ‘s. Japánnak, a Távol- Kelet ipari óriásának semmiféle érdeke nem fűzÅ‘dik ahhoz, hogy több száz éves használatra épÃtsen épületeket. Az épÃtÅ‘ipar elég jól keres azon, hogy a kis- és nagyvárosi tájat folyamatos átalakulásban tartják, és Ãgy az ország képe is mindig változik.