A város mint időgép
7. Rotterdami ÉpÃtészeti Filmfesztivál, 2013. 10. 10-13.
Szöveg: Götz Eszter
Fotók: AFFR
Hetedik alkalommal rendezi meg Rotterdam az épÃtészeti filmek fesztiválját. Az utóbbi években az épÃtett környezetrÅ‘l való gondolkodás Európa nyugati felé rendkÃvül népszerűvé vált, ezt jelzi az is, hogy az idei fesztivál négy napja alatt több, mint száz film volt látható a helyszÃnt adó rotterdami moziban.
A művek szinte mindegyike a városi épÃtészet, városi design, urbanisztika területével foglalkozott. FÅ‘ hangsúlyt kapott az elhagyott ingatlanok alternatÃv hasznosÃtása, a felújÃtások, funkcióváltások és az ideiglenes használat, általában véve tehát az adott épÃtészeti értékek megÅ‘rzésének gyakorlata. Az idei fesztiválcÃm, A város mint idÅ‘gép, ezzel a rendkÃvül széles skálán értelmezhetÅ‘ feladattal szembesÃti a közönséget. A gazdasági recesszió, az épÃtÅ‘ipar világszerte évek óta tartó mélyrepülése drámai módon jelenik meg az épületek, és nem ritkán egész városrészek lerobbanásában, és a korábbinál jóval több aktÃv civil beavatkozást, kreatÃv energiát igényel. A fesztiválon mutatták be elÅ‘ször a spanyol Angel Borrego The Competition cÃmű filmjét, amely egy épÃtészeti pályázat kapcsán a sztárépÃtészek viszonyulását és az épÃtészirodák mindennapi munkáját megdöbbentÅ‘ Å‘szinteséggel dolgozza fel. A német Dieter Reifarth filmje az épÃtészeti remekművek fennmaradásáért és hasznosÃtásáért való küzdelemmel foglalkozik Mies van der Rohe brnói Tugendhat-villája kapcsán, Enrique Pérez a napjainkban szellemvárossá változó Panamaváros utcáin forgatta le sokkoló hatású moziját a válság következményeirÅ‘l. Jeong Jaeeun koreai rendezÅ‘ a nagy feltűnést keltÅ‘, futurisztikus vÃziót megfogalmazó szöuli Városháza épÃtéstörténetét kÃséri végig, az egyeztetés hosszú és akadályokkal teli folyamatát az adminisztráció, az épÃtész, a rendeletek és a városlakók között.
A filmfesztivált viták, elÅ‘adások, nyilvános beszélgetések kÃsérték, több program foglalkozott a fesztivál vendégeként meghÃvott James Sanders Celluloid Skyline cÃmű filmjével, amely különleges képet ad a mai New Yorkról. A négy nap során levetÃtett filmek közül több indul tovább Hollandia más nagyvárosaiba is.