Alternatív városmegújítási törekvések Berlinben
Deigner Ágnes
Alternatív városmegújítási törekvések Berlinben
„Ez a város arra van kárhoztatva, hogy mindig úton legyen, de sohase jusson el önmagához.” Karl Scheffler
Ha Berlinre tekintünk, egy nyüzsgő nagyváros képe tárul elénk, melyet mára sokkal inkább az élettel teli városi terek és azok egyedi használata határoz meg, mint a kiemelkedő városépítészeti karakter vagy az építészeti teljesítmények.
Az újjászülető főváros még keresi a helyét az országon belül és ezzel párhuzamosan az európai metropoliszok között. A háborús sebek, az azt követő megosztottság, a fizikai, gazdasági és szociális hátrányok után Berlin újszerű megoldásokat keresve igyekszik megfogalmazni magát. A hiányos szerkezetű, szétaprózódott város az egyesítés utáni nagy építkezési boom, az azt követő gazdasági válságok (1995, 2008) és a közben lejátszódó spontán folyamatok hatására a 90-es évek végétől fokozatos stratégiaváltásba kezdett, amely 2007-re érte el fordulópontját. Az elsődlegesen a városszövetet és annak gyors, koherens regenerációját szem előtt tartó várostervezési gyakorlat egyre inkább az alternatív területhasználaton alapuló módszerek felé fordult.
A rengeteg üres területet globálisan kezelni képtelen fejlesztési elképzelések helyett a várostervezők inkább a lokálisan, egy adott vagy több konkrét területre koncentráló, környezetbe ágyazott megoldásokat keresték, a lakosság lehető legnagyobb mértékű bevonásával. Sok esetben ezzel igyekeztek enyhíteni a kialakult szociális problémákat, vagy a befektetők számára hosszú távon vonzóvá tenni a fejlesztésre váró területeket. A projektek már több esetben segítettek megalapozni a későbbi funkcionális használatot és karaktert. A stagnáló piaci helyzet miatt ideáramlott kreatív szakemberekben és designerekben pedig a város felfedezte a volt ipari területek új gazdasági potenciálját, és mára az amszterdami,2 illetve bázeli3 gyakorlathoz hasonlóan különféle lehetőségeket biztosít kezdő vállalkozásaik beindításához. Az anyagi támogatáson túl segítséget nyújt a hivatalos engedélyek megszerzéséhez, vagy a hálózatokba, képviseleti szervezetekbe való tömörüléshez. Berlin igyekszik egyfajta „open source”-ot, szabad információáramlást biztosítani, amely segíti a résztvevőket ötleteik megvalósításában és a szükséges információkhoz való hozzáférésben. Ezt a számtalan kiadvány, konferencia és szóróanyag mellett elsősorban a város által üzemeltetett, állandóan naprakész webes felületek biztosítják.