• ремонты от компании StroySila
  • укладка тротуарной плитки
  • A szintézis méltósága

    A pécsi Klinika átalakítása és bővítése

    Építészek: Csikós Zoltán, Peity Attila
    Szöveg: dr. Kiss Zsolt István
    Fotók: Csikós Zoltán

    klinika1

    Meghatározó karakterű épület volt Pécsi Orvostudományi Egyetemen Gádoros Lajos éppen fél évszázada, 1966-ban megnyílt 400 ágyas klinikája, amely 2015-re jelentős bővítéssel és átalakítással gazdagodott.
    A T-alaprajzú, 11 emeletes eredeti épület alapterülete meghaladta a 30.000 m2-t, markáns üvegkorlátos, erkélyes szárnyai gyönyörű kilátással rendelkező betegosztályokat fogadtak be. A keleti oldalon épült lepényrész oktatási funkcióknak adott helyet, ebből emelkedik ki egyedi tömegkompozíciójával, erősen lejtős padozatával a 200 fős előadóterem. Az utcaszint alatti szintek terméskő burkolattal, az emeletek a Zsolnay gyárban készült pirogránit burkolattal készültek. A klinika az évezred végére kapott társat, 1999-ben készült el az eredeti épülethez több szinten csatlakoztatva a Szívgyógyászati Klinika (építészek: Varga Levente, Csikós Zoltán). Megfogalmazásánál számos alapvető kérdésre kellett a tervezőknek választ adni, elsősorban meghatározó funkcionális követelményeket kellett kielégíteni jó alaprajzi térszervezéssel és a megfelelő léptéket megtalálni a 11 szintes épület mellett. A válaszok mai is helytállók, minden részletében átgondolt, optimális téralakítású és kapcsolódású épület született.
    2007-ben az épület B szárnyának mély- és magasföldszintjén megépült a Térségi Diagnosztikai és Szűrőközpont (építészek: Csikós Zoltán, Peity Attila). Az eredeti ambulanciák helyén új radiológiai, endoszkópiai, ortopédiai, szemészeti és sebészeti vizsgálókat és egy gyorslaboratóriumot telepítettek. A két ambuláns szintet galériás térként kapcsolták egymáshoz, az eredeti mélyföldszinti váróteret, az épület lepényrésze és a magas épületszárny csatlakozásánál, a szélső traktus födémének kibontásával és egy üveg felülvilágító ráépítésével természetes fényhez juttatták, így barátságosabb és levegősebb lett az ambuláns betegek váróterülete.

    Vezető tervezők: Csikós Zoltán, Peity Attila
    Eredeti tervező: Gádoros Lajos, 1966
    Építész munkatársak: Balogh Attila, Bodnár Viktor, Jesch Judit, Orlovits Balázs, Németh Tamás, Gellár László, Jauch Judit, Koch Róbert, Szabó László
    Épületszerkezetek: Dr. Kakasy László, Dobszay Gergely
    Orvostechnológia: Kerese János – PROCONT Kft.
    Orvosi gáz: Adorján Tamás
    Belsőépítészet: Tildi Béla – DT Stúdió Kft.
    Tartószerkezet: Nagy András, Marót Balázs – BEND-STAT Kft.
    Épületgépészet: Németh István, Virág János, Csiszár Endre – CLIMASTER Kft.;
    Tóth Gyula, Németh István, Tóth Péter – NOTA-BENE Kft.; Jeszták Urszula – U-PROJECT Bt.

    Elektromos hálózatok: Ivanics Zoltán, Nagy Attila, Mészáros Balázs – PROVILL Kft.
    Környezet: Andaházy László, Turcsányi Katalin, Botka Szilvia – PANDA PONT Kft.
    Útterv: Egyházi Ferenc – PRO VIA ’91 Kft.
    Külső közmű: Dittrich Ernő – HIDRO CONSULTING Kft.
    Akusztika: Kotschy András – KOTSCHY Bt.
    Felvonók: Balog Gábor, Kabai Balázs – SCHINDLER HUNGÁRIA Kft.
    Generálkivitelező: STRABAG Zrt.
    Beruházó: Pécsi Tudományegyetem