Építészet Világnapja 2010
Október 4-én ünnepelte világnapját az építész szakma. A Magyar Építőművészek Szövetsége és a Magyar Építész Kamara közös rendezvényei a város több helyszínén folytak egész nap. Szakmai konferenciák, kiállítások és tervbemutatók mellett ezen a napon adták át a legfontosabb szakmai díjakat. Ezúton is gratulálunk a díjazottaknak!
Pro Architectura-díj 2010
Noll Tamás és Madzin Attila építészek (megosztva) a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Budapest, IX. Tűzoltó utcai Oktatási és Kutatási Központjának tervezéséért:
Perényi Tamás DLA és Kolossa József DLA építészek (megosztva) a Budapest, XXII. Kamaraerdei úti Budafoki Víztorony tervezéséért:
Bulcsu Tamás és Fortvingler Éva építészek (megosztva) a Balatonakarattya, Hosszúmező utcai családi nyaraló tervezéséért:
(Vukoszávlyev Zorán, MÉ 2009/2.)
Turányi Gábor DLA és Turányi Bence építészek (megosztva) a Budapest, XI. Bercsényi utcai „Simplon A” lakóépület tervezéséért:
Hönich Richárd DLA, Szabó Levente DLA, Marosi Bálint DLA, Józsa Ágota és Terbe Rita építészek (megosztva) a Budapest, IX. Könyves Kálmán körúti Népliget Center irodaház-együttes tervezéséért.
Év Háza 2010
Újraalapítása óta harmadik alkalommal adták át 2010-ben – hagyományosan az Építészet Világnapján – az Év Háza díjait. Tíz magyar családi ház került az elődöntőbe, és nem csupán a díj kiállításán mutatták be őket, hanem a Visegrádi Négyek családi házait évről évre bemutató nemzetközi kiállítási anyagba is ezek kerülnek be. Így a kortárs magyar építészetet képviselik Szlovákia, Lengyelország és Csehország építészei előtt is.
A zsűri minden évben megújul, az idén Nagy Tamás, a MOME Építész Tanszékének vezetője elnökletével Kálmán Ernő, Noll Tamás, Szoják Balázs, Váncza László, Járomi Irén, Török Péter és Winkler Barnabás, Körtvélyesi Istvánné, Tóth Balázs és dr. Tóth Elek válogatott a pályaművek között.
2009-ben a bírálati szempontok között kiemelt szempont volt a gazdaságos szemlélet által is indokolható egyszerűség, természetesség, tisztaság. Az idén ezt – a zsűri egybehangzó álláspontja szerint – a hely jellegzetes karakterét kifejező „akcentus” is bővítette.
Első díjat Bártfai Szabó Orsolya és Bártfai Szabó Gábor Budakeszin megépült öko-passzív lakóháza kapott. A MÉK különdíját ifj. Benczúr László perbáli családi háza, a MÉSZ díját Kalmár László és Zsuffa Zsolt Budapest XVI. kerületi családi háza kapta.
Palóczi Antal díj
Körmendy Imre
Településtervezőként dolgozott, majd 20 évig a településrendezés országos irányításában tevékenykedett. Irányítása alatt újultak meg a településrendezés alapvető jogszabályai, így kidolgozásra és bevezetésre került az új építési törvény és az OTÉK. Rendszeres publikációival és a szakmai rendezvényeken tartott magas szintű előadásaival járult és járul hozzá a mai napig a szakmai ismeretek terjesztéséhez, megértéséhez. Széles látókörű, a szakma iránt elkötelezett ember, egyike napjaink igen kevés polihisztorának.
Dr. Nagy Béla
Mind településtervezési, mind oktatói munkája során, mind pedig a szakterületet érintő jogszabály-alkotáshoz kapcsolódó tudományos és kutatási tevékenységben kiemelkedően magas szakmai tudással és igényességgel tevékenykedik. Mindig naprakész és újító szellemet képvisel. A szakma jövőjét, magyarországi fejlődési irányait feltáró számos anyag kidolgozásában vett részt. Szakmai rendezvényeken elhangzó előadásaival vitákat indít, amelyek a településrendezési szakma fejlődéséhez nélkülözhetetlenek. Véleményformálása – akár Budapestről, akár más településről mond véleményt – a városszerkezetről, a fenntarthatóságról, a működtetésről, az urbanizációs hatékonyságról szól.
MÉSZ-MÉK Diplomadíj
A MÉSZ és a MÉK közös diplomadíját kapták Juhász Kristóf Attila, Juhász Balázs, Vargay Ildikó, Koncz Péter és Siket Vanda építészek, Ujhelyi Katalin belsőépítész, Szerdahelyi-Németh Klára településtervező, Szabó Gyöngyvér, Szabó Vera és Valánszki István tájépítészek, dicsérő oklevelet kapott Szakonyi Gábor építész.