FőépÃtészek dÃjai
A szakmai dÃj értékes. Érték annak, aki adja és érték annak, aki kapja. 2000-ben a hazai főépÃtészek úgy döntöttek, hogy megbecsülésük jeléül kitüntetik azokat a főépÃtészeket, akik kiemelkedÅ‘ tevékenységükkel példát mutatnak a többi főépÃtésznek, a tágabb épÃtész szakma területén dolgozóknak, bizonyÃtva, hogy a szakmájukat hivatással megélÅ‘k jelen világunkban is magas szÃnvonalú, alázatos, kitartó és áldozatos munkájukkal eredményeket tudnak elérni. A DÃj a főépÃtészek legrangosabb elismerése.
Nagykanizsa megyei jogú városa és az V. Országos FőépÃtészi Konferencia 2000-ben alapÃtotta meg az Év FőépÃtésze dÃjat. A dÃjat az Országos FőépÃtészi Konferencia és a konferenciát rendezÅ‘ település adományozza évente, azok az Országos FőépÃtészi Konferencián kerülnek átadásra. A dÃj olyan természetes személynek adományozható, aki
– az adományozást megelÅ‘zÅ‘ évben/idÅ‘szakban, illetve életművével működési területén az épÃtett környezet elemeinek alakÃtásával és védelmével, továbbá a terület- és településrendezéssel, a terület- és településfejlesztéssel kapcsolatos egyes önkormányzati feladatellátásban;
– a terület- és településrendezési tervek összhangjának kialakÃtásában;
– a tervek hatályosulásának értékelésében és elÅ‘segÃtésében;
– a feladatkörével összefüggő tervek értékelésében, véleményezésében;
– a műemlékvédelem területén;
– a helyi értékvédelem szabályozása és e szabályok érvényesÃtése terén;
– a település egységes táji és épÃtészeti arculata alakÃtása terén;
– a településpolitikai, a településfejlesztési, a településüzemeltetési és önkormányzati ingatlanvagyon-gazdálkodási feladatai programalkotása, egyeztetése és koncepciói összehangolása terén;
– az egyedi épÃtményekkel összefüggÅ‘, döntést megelÅ‘zÅ‘ egyeztetésben és az épÃttetÅ‘i, tervezÅ‘i szakmai tanácsadásban széleskörű, aktÃv, kezdeményezÅ‘ és közép-, hosszútávon eredményes szakmai tevékenységet végzett és ezáltal meghatározó módon járult hozzá az önkormányzatnak, az épÃtett környezet emberhez méltó és esztétikus kialakÃtása, valamint a helyi épÃtészeti örökség védelme terén jelentkezÅ‘ feladat ellátásához.
Az AlapÃtó Okirat szerint az elsÅ‘ négy évben még nem vált el a FőépÃtészi ÉletműdÃj és az Év FőépÃtésze dÃj 2004-tÅ‘l nevesÃtett külön-külön. 2009-ig évente két dÃj volt adományozható. 2009-tÅ‘l – megtartva annak egyedi értékét – már több életműdÃj is adható. Az Év FőépÃtésze dÃjjal aktÃv főépÃtész, mÃg a FőépÃtészi Életmű dÃjjal a szakmáját hosszú ideje gyakorló, illetve nyugdÃjba vonuló/vonult kiváló főépÃtész munkáját ismerik el.
A dÃj odaÃtélésére Ãrásbeli javaslat alapján kerül sor. Javaslatot bármely főépÃtész, önkormányzati és hivatali vezetÅ‘, szakmai és önkormányzati szervezet, illetve szövetség tehet. A beérkezett javaslatokat hét tagú BÃráló Bizottság bÃrálja el, és választja ki az(oka)t a személy(eke)t, akinek a dÃja(ka)t odaÃtéli. A Bizottság tagjai: a konferenciát rendezÅ‘ település polgármestere és főépÃtésze, a Magyar ÉpÃtész Kamara elnöke, a Magyar ÉpÃtÅ‘művészek Szövetsége elnöke és a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke által delegált egy-egy személy, továbbá az Országos FőépÃtészi Kollégium elnöke által delegált két fÅ‘. A Bizottság döntésének meghozatala elÅ‘tt a DÃjra javasoltakról az illetékes Területi ÉpÃtész Kamarától és az illetékes állami főépÃtésztÅ‘l véleményt kell kérni.
2009-ben tizenegyedik alkalommal került átadásra az Év FőépÃtésze dÃj. Az elsÅ‘t az V. Országos FőépÃtészi Konferencia keretében Nagykanizsán adta át a város polgármestere és főépÃtésze, valamint a Kollégium elnöke az V. Országos FőépÃtészi Konferencián 2000-ben. Ezt követte a VI. gyulai, a VII. pécsi, a VIII. érdi, a IX. sümegi, a X. Pilisszentkereszt-dobogókÅ‘i, a XI. túristvándi, a XII. pápai, a XIII. mosonmagyaróvári és a XIV. hajdúböszörményi konferenciák dÃjátadása. Eddig összesen huszonegyen részesültek a FőépÃtészi DÃjban: 2000-ben Szilágyi István (†2005) és Zábránszkyné Pap Klára, 2001-ben dr. L. Szabó Tünde DLA (†2004) és Philipp Frigyes, 2002-ben Gömöry János és Dr. Sersliné Kócsi Margit, 2003-ban Bodonyi Csaba DLA és Körmendy János, 2004-ben Beniczky Péter (FőépÃtészi Életmű DÃj, †2006) és Sáros László DLA, 2005-ben Filippinyi Gábor (FőépÃtészi Életmű DÃj) és Virányi István, 2006-ban Dr. Schneller István (FőépÃtészi Életmű DÃj) és Béres István, 2007-ben Dr. Tóth Zoltán (FőépÃtészi Életmű DÃj) és Salamin Ferenc, 2008-ban Dr. Aczél Péter (FőépÃtészi Életmű DÃj) és Berényi András, az idén pedig Boruzs Bernát (FőépÃtészi Életmű DÃj), Makovecz Imre DLA (FőépÃtészi Életmű DÃj) és CsÃk Edina.
2007-ben a FőépÃtészi dÃjban részesült főépÃtészek voltak alapÃtói a FőépÃtészek az épÃtett és természeti környezetért AlapÃtványnak. Az AlapÃtvány és az Országos FőépÃtészi Kollégium hivatalos weboldalán (www.foepiteszek.hu) számos információt találhatnak a dÃjról és sok más, a főépÃtészek munkáját érintÅ‘ témáról.
Philipp Frigyes
az Országos FőépÃtészi Kollégium elnöke