Értő kézzel újraformálva
Lóczy Lajos gimnázium bÅ‘vÃtése és felújÃtása, Balatonfüred
ÉpÃtész: Varga Tamás
Szöveg: Ulrich Tamás
Fotók: Szentendrei Antal
1960-ban Márton István épÃtész elsÅ‘ önálló munkájaként épült a 8 tantermes, átriumos gimnázium, tervezÅ‘je 1965-ben Ybl-dÃjat kapott. A közel három emberöltÅ‘ nagyon hosszú idÅ‘ egy épület élettörténetében, és ez idÅ‘ alatt oly sok minden változott az oktatásban, a társadalomban és az iskolaépülettel szembeni elvárásokban, akárcsak épületszerkezetekben is – a szabványok és elÅ‘Ãrások sorát nem is emlÃtve. A mostani felújÃtás, átépÃtés és energetikai korszerűsÃtés tervezÅ‘je Varga Tamás, aki Füreden már több középületet tervezett, Ãgy számára nem volt ismeretlen a helyszÃn, a város, a közösség. A középiskolai oktatás átszervezése, a megváltozott korszerűbb pedagógiai-oktatási módszerek és feltételrendszerek tették szükségessé a meglévÅ‘ épületegyüttes átalakÃtását. A tervezés és az átépÃtés során létrejött egy, a gimnázium pedagógiai programjához alkalmazkodó modern oktatási létesÃtmény, melyben a tanárok megfelelÅ‘ körülmények között végezhetik munkájukat, és eredményesen tanulhat a komoly vonzáskörzetbÅ‘l érkezÅ‘ 450 diák.
A tervezési program szerint az új második emeleti részben kellett elhelyezni 7 új tantermet, szükség szerinti szertárakkal, fiú-leány vizes helyiségekkel, valamint egy számÃtógépes felszereltségű korszerű nyelvi labort. A régi épületrész földszintjére kerültek az igazgatói irodák és a bÅ‘vÃtett tanári szobák, a tanári vizes blokkok, a gazdasági irodák, továbbá a fÅ‘bejárathoz közel esÅ‘ porta-recepció és az iskola stúdióhelyisége. A fÅ‘bejárat felett, az elsÅ‘ emeleten a belsÅ‘ válaszfalak elbontásával az utcai fronton alakÃtották ki a 20 ezer kötetes szabad polcos könyvtárat, a kölcsönzÅ‘pultot és a helyben olvasó területet, leülÅ‘ helyekkel. A könyvtár és az olvasó területe összekapcsolódik az emeleti közlekedÅ‘ folyosóval, ahol tanuló-olvasó-pihenÅ‘ asztalokat is elhelyeztek, innen átlátás nyÃlik az átrium felé.
A gimnázium épületének teljes homlokzata az újjáépÃtést követÅ‘en jelentÅ‘sen megváltozott, mai, modern épület benyomását kelti, ennek ellenére megjelenésével és szÃnvilágával a hosszú évekkel ezelÅ‘tt kialakult környezÅ‘ füredi városképet, továbbá a volt diákság és a lakosság korábbi épületrÅ‘l Å‘rzött emlékképeit sem változtatta meg. A meglévÅ‘ épületben végzett jelentÅ‘s belsÅ‘, funkcionális átalakÃtások, a helyiségek átcsoportosÃtása a homlokzatokra is kivetülnek. A földszinten a stúdió helyiség és az emeleti újonnan kialakÃtott könyvtárrész nagy ablakfelületei megjelennek az Ady Endre utcai fÅ‘homlokzaton.
FelelÅ‘s épÃtész tervezÅ‘: Varga Tamás DLA – V. T. Arch Kft.
ÉpÃtész munkatárs: Varga Luca
Statika: Dr. Hegyi Dezső – Nyomásvonal Kft.
Épületgépészet: Bokor András – VIZATERV Kft.
Elektromos tervezés: Balázs Judit – Artvill Kft.
Konyhatechnológia: Dr. Nagy Józsefné
Tűzvédelem: Székács András – Antilla Bt.
Megrendelő, tulajdonos: Balatonfüred Város Önkormányzata
BonyolÃtó: Nemzeti Sportközpontok
Generálkivitelezés: Vemévszer Kft.