Európai örökségünk
A gömöri Süvete 13. századi rotundája
Szöveg: Prokopp Mária
fotók: Németh Andrea
A festÅ‘i Gömör tájegység dombjai között kiemelt helyet foglal el a Murány folyó mentén fekvÅ‘ Süvete (Å ivetice, SLO), a Zách nemzetség 12 -14. századi székhelye. Az erÅ‘dÃtett kúria bizonyosan a ma is álló, kupolaboltozattal fedett és kÅ‘fallal övezett pompás 12-13. századi rotunda közelében emelkedett. A jeles nemzetség legismertebb tagja Jób pécsi püspök (1252–1280), Süvete is az Å‘ birtoka volt, a körtemplom épÃtése is minden bizonnyal Å‘t dicséri.
Süvete rotundája a 10 méter átmérÅ‘jű, téglából épÃtett kupolaboltozattal ma is elbűvölÅ‘ hatású belsÅ‘ tér. A körtemplomot arányai, külsÅ‘ felépÃtése és részletei, Ãgy a kapuzat kialakÃtása, valamint a belsÅ‘ tér monumentalitása Közép-Európa egyik remekművévé avatják. A templom téglából épült a kÅ‘ben szegény vidéken, de épÃtésze a tégla adta művészi épületdekorációban is mesterművet alkotott. A szentély keleti félkörÃves apszisfalát már a 13. században freskóciklus ékesÃtette. A jelenetsor a templom tituláris szentje, a középkori Európában népszerű segÃtÅ‘ szent, Antiochiai Szent Margit vértanú szűz élettörténetét mutatja be.
A gömöri falképek művészettörténeti kutatása az 1920. évi trianoni békediktátum óta különbözÅ‘ intenzitással, de szlovák és magyar szakemberek közös munkájával halad. Süvete rotundájának korszerű műemlékvédelmi helyreállÃtását a szlovák műemlékvédelem több évi munka után 2023-ban fejezte be, és az eredmény kiérdemelte az ICOMOS elismerését.