A fal tövében
Nemzeti és irodalmi-történeti emlékhely, Balf
ÉpÃtész: Winkler Barnabás
Szobrász munkatárs: Kutas László
Szöveg: Vidor Ferenc
Fotók: Polgár Attila
A nyugati határszélen, Balfon végre elkészült egy emlékmű, amely régóta adóssága volt az egész magyar társadalomnak: egy világégés itt elpusztÃtott áldozatait, közöttük Szerb Antalt idézi a kortárs módon, nagyfokú érzékenységgel megfogalmazott emlékpark, egy temetÅ‘-jel szoborkert.
A FertÅ‘-parti Balf a 15-16. század óta németek lakta kisközség volt. HÃres gyógyvize mellett az 1944-45-ös évek tragikus eseményei folytán szomorú hÃrnévre is szert tett. A FertÅ‘-vidék – Ãgy Balf is – a náci Németország egyik utolsó bástyájának tekintett ún. Birodalmi Védőállás része volt, kiépÃtéséhez mintegy 80.000 kényszermunkást, köztük nagy számban zsidó munkaszolgálatosokat használtak. Az elhurcoltak többsége 1945. március végéig már a határmenti községekben, a legyengült maradék a háború utolsó hónapjában osztrák területen, halálmenetekben vesztette életét.
Magam is részese voltam annak a tragikus történetnek, melynek a most elkészült park emléket állÃt. ErÅ‘s alkotás, képes arra, hogy mementóul szolgáljon késÅ‘bbi koroknak is, nem csak a múltba, hanem a jövÅ‘be is mutat és reménykedéssel tölthet el mindenkit, akinek szemében minden emberi élet szent: hogy legyen erejük fellépni minden új barbárság ellen.
1944-ben 20. évemben jártam, a Pázmány Péter Tudományegyetem elsőéves hallgatója voltam, amikor a német megszállás után behÃvtak munkaszolgálatra. A századot Budapesten tartották; a munka legnagyobb részét romeltakarÃtás, a bombázások okozta súlyos károk helyreállÃtása jelentette.