Otthonteremtő design
Design Hét 2015, Budapest–Pécs–Sopron
Szöveg: Götz Eszter
Fotók: Design Hét
Az idei, sorrendben 12. Design Hét fókuszában az otthonosság, a mindennapi terek élhető kialakítása, a felgyorsult életritmusra válaszként megjelent „slow life” fogalom került, ami az elhúzódó gazdasági válság következtében megváltozott gazdasági-társadalmi képletekkel az utóbbi években különösen erőre kapott.
A közösségi gazdasági formák megjelenése átalakította a mindennapok korábbi közegét is, a tárgyakhoz való viszonyt, a tevékenységek dominanciáját, a hangsúlyokat. Megnőtt az egyedi ötletek, megoldások értéke, és ez a folyamat a kortárs designban is alapvető irányváltást jelent. A Design Hét rendezvényeit 2015-ben ez a folyamat ihlette, illetve az a szoros kapocs, ami a kreatív területeket a többi gazdasági és művészeti ággal egyre erősebben összekapcsolja.
A fesztivál idei díszvendége, Spanyolország két nagyobb kiállítással mutatkozik be Budapesten. Az Iparművészeti Múzeumban már a nyár közepén megnyílt a Tapas című tárlat, amely a spanyol gasztrokultúrában uralkodó design trendekről számol be, az éttermek kialakításától a borászatok designjáig vagy az asztali kultúra elemeiig. A Kollektív képzelet című összeállítás pedig a madridi Ibero-amerikai Designbiennálé legutóbbi eseményéből válogat 120 alkotást a fenntarthatóság, az innováció és a társadalmi tudatosság jegyében. A hagyományosan a MOME-n tartott sztárdesigner-előadásokra is a spanyol szcéna szereplői érkeztek: Marti Guixé, a szabad alakítású, egyedire alakított design szószólója, a gasztrodesign trendek irányítója, valamint Alejandro Mesonero-Romanos, a Seat autógyár vezető designere jött Budapestre.
A programsorozat egyik fő színhelye, az Iparművészeti Múzeum három nagy kiállítást is prezentált a Design Hétre: a már említett spanyol gasztroművészeti tárlat mellett a főkurátor, Osvárt Judit összeállítása, a Home Sweet Home, illetve a minden évben ilyenkor átadott Magyar Formatervezési Díj eredményeit bemutató kiállítás látható. Jelentős részt vállalt még a Hello Wood, egy nyitott kreatív foglalkozás, illetve a nyári csórompusztai alkotótábor eredményeit összefoglaló – és a következő évre felkészülő – „falugyűlés” programjával.
A Design Hét eseményei számos budapesti, soproni és pécsi galériát, műhelyt, kávézót, közösségi helyszínt és kreatív szereplőt mozgat meg, design túrákkal, konferenciákkal és workshopokkal. Ezzel a rendezvénysorozattal Budapest – és vele együtt már Pécs és Sopron is – Közép-Európa jelentős design helyszínévé vált.
Magyar Formatervezési Díj
Termék kategória
– Nieto Ramón – London LED Lantern kültéri LED lámpatest
– Kerékgyártó András – Biela kül- és beltéri székcsalád
Megosztott termék díj
– Flying Objects Design Stúdio Kft. – Hand-In-Scan kézhigiéniai rendszer
– S’39 Hybrid Design Manufacture – Luminari Glass üvegburkolat termékcsalád
Terv kategória
– Németh Szabolcs – Wor.my multifunkcionális horgászbot
Vizuális kommunikáció kategória
– Baráth Dávid – A grill művészete című kötet
Diák kategóriában
– Lenkei Balázs – Stella Orientis, egy nagysebességű magyar expresszvonat
Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának különdíja
– Takács Benedek – Arcus Temporum Fesztivál arculata
Felsőoktatásért Felelős Államtitkárságának különdíja
– Merényi Zita Bettina – Provo-Cut, a “megsebzett” anyagtechnikát alkalmazó textil- és ruhakollekció
HIPAVILON Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség Nonprofit Kft. különdíja
– Héder János (INARCHI Kft.) – Rutil, új, hexagonális lámpatest
Magyar Formatervezési Tanács különdíja
– Szalkai Dániel – Perceptual Thinkers alternatív öltözékkollekció
Design Management Díj
– Hello Wood